خبر از دگرگونی رؤسای حکومت

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر از دگرگونی رؤسای حکومت
مرحوم کلینی، طبرسی و دیگر بزرگان به نقل از خیران ساباطی حکایت کنند:
در آن ایام و روزگاری که حضرت ابوالحسن، امام علی نقی صلوات الله علیه در مدینه منوره بود، به خدمت ایشان شرف حضور یافتم، حضرت ضمن صحبتهائی به من فرمود: از واثق چه خبر داری؟ عرضه داشتم: قربان شما گردم، ده روز قبل با او بودم و چون خواستم از او خداحافظی کنم، مشکلی نداشت؛ بلکه در کمال صحت و سلامتی بود.
امام علیه‏السلام فرمود: ولی مردم و اهل مدینه می‏گویند که واثق مرده است. پس فهمیدم که منظور حضرت از اهل مدینه، خودش می‏باشد. و سپس حضرت فرمود: از جعفر چه خبر داری؟ گفتم: در وضع بسیار بدی بود و در زندان به سر می‏برد. بعد از آن، امام علیه‏السلام اظهار داشت: او از زندان آزاد شده و به منصب ریاست خواهد رسید. و آن گاه افزود: اکنون بگو که وضع محمد بن زیات چگونه است؟ عرض کردم: و اما محمد بن زیات بر مسند ریاست تکیه زده و مردم حکم او را نافذ می‏دانند. حضرت فرمود: او آینده‏ی خطرناکی را در پیش دارد؛ و پس از لحظه‏ای سکوت، افزود: باید مقدرات الهی جاری گردد و چاره‏ای جز تسلیم در برابر آن نیست.
سپس امام هادی علیه‏السلام در ادامه‏ی فرمایشاتش افزود: ای خیران ساباطی! تو را آگاه می‏کنم بر این که واثق مرده است و متوکل عباسی، جعفر را جایگزین او کرده؛ و نیز دستور قتل محمد بن زیات را صادر و او را کشته‏اند. عرض کردم: یابن رسول الله! چند روز می‏شود که این جریانات و دگرگونی‏ها رخ داده است که ما نسبت به آن‏ها بی‏اطلاع می‏باشیم؟ در جواب فرمود: شش روز بعد از آن که از عراق خارج گشتی، این وقایع رخ داده است. خیران گوید: و چون از محضر مبارک حضرت بیرون آمدم، بررسی و تحقیق کردم، همان طوری که حضرت خبر داده بود، این وقایع و جریانات به وقوع پیوسته بود [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی: ج 1، ص 498، ح 1، اءثبات الهداة: ج 3، ص 360، ح 4، اعلام الوری طبرسی: ج 2، ص 114، مناقب ابن ‏شهر آشوب: ج 4، ص 410، هدایة الکبری حضینی: ص 314، کشف الغمة: ج 2، ص 378، مجموعة نفیسة: ص 466.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir