رسیدن هدایا به وسیله شتر بی‏راهنما

نوع اصطلاح :
عنوان :
رسیدن هدایا به وسیله شتر بی‏راهنما
مجلسی از «مشارق الانوار» از محمد بن داود قمی و محمد طلحی نقل می‏کند که گفتند: ما اموال خمس و نذر، و هدایا و جواهری را که در قم و اطرافش جمع شده بود برداشتیم، و بیرون آمدیم تا برای سرورمان امام هادی علیه‏السلام ببریم، در راه فرستاده امام علیه‏السلام پیام آورد که برگردید، اکنون وقت رسیدن این‏ها به [دست] ما نیست، ما به قم برگشتیم، و آن‏ها را نزد خود نگهداشتیم، پس از چند روز فرمان امام علیه‏السلام آمد که: کاروانی از شتران [یا طبق نسخه مدینة المعاجز: شتر و الاغی] نزد شما فرستادیم، آنچه نزد خود دارید بر آن‏ها بار کنید، و آزادشان بگذارید.
ما نیز بار کردیم، و آن‏ها را به خدا سپردیم. چون سال آینده شد خدمت امام علیه‏السلام رسیدیم، و فرمود: به بارهایی که فرستادید بنگرید. نگاه کردیم دیدیم همان هدایا است.

روی المجلسی:
عن «مشارق الأنوار» عن محمد بن داود القمی و محمد الطلحی قالا: حملنا مالا من خمس و نذر و هدایا و جواهر اجتمعت فی قم و بلادها، و خرجنا نرید بها سیدنا أبا الحسن الهادی علیه‏السلام، فجاءنا رسوله فی الطریق أن ارجعوا، فلیس هذا وقت الوصول، فرجعنا الی قم و أحرزنا ما کان عندنا فجاءنا أمره بعد أیام: أن قد أنفذنا الیکم ابلا عیرا، فاحملوا علیها ما عندکم و خلوا سبیلها. قال: فحملناها و أودعناها الله، فلما کان من قابل قدمنا علیه، فقال: انظروا الی ما حملتم الینا، فنظرنا فاذا المنائح کما هی [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار 50: 185 ح 62، مدینة المعاجز 7: 463 ح 49، مسند الامام الهادی علیه‏السلام: 45 ح 21.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir