دریافت اموال در موقع مناسب

نوع اصطلاح :
عنوان :
دریافت اموال در موقع مناسب
مرحوم شیخ حر عاملی رضوان الله تعالی علیه، به نقل از کتاب شریف مشارق أنوارالیقین آورده است: دو نفر از اهالی شهر قم - به نام داوود قمی و محمد طلحی - حکایت کرده‏اند:
مقدار قابل توجهی وجوهات، نذورات، هدایا و نیز جواهرات و دیگر اشیاء نفیس قیمتی توسط مؤمنین قم و اهالی آن، نزد اینجانبان جمع شده بود تا برای حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام ارسال نمائیم. و چون موقعیتی مناسب فرارسید، بار سفر را بستیم و به سوی شهر سامراء حرکت کردیم. پس هنگامی که مسافت کوتاهی از راه را پیمودیم، ناگهان متوجه شدیم که شخصی کنار ما آمد و اظهار داشت: حضرت ابوالحسن، امام علی هادی علیه‏السلام دستور داد که بازگردید و به شهر خود مراجعت کنید، چون الآن موقعیت و فرصت مناسبی نیست؛ و نمی‏توانید با ما دیدار و ملاقات داشته باشید، به دلیل آن که مأمورین حکومتی مانع رفت و آمد افراد هستند. پس به ناچار به سوی شهر قم مراجعت کردیم و کلیه‏ی اموال و جواهرات را در جای مناسبی مخفی و نگهداری نمودیم. مدتی از این جریان گذشت و پیامی از جانب حضرت بدین مضمون رسید: اینک تعدادی شتر فرستاده‏ایم تا اموال و آنچه را که از ما نزد شما است، بر آن شترها حمل کنید و آن‏ها را رها نمائید؛ و کاری به آن‏ها نداشته باشید.
لذا طبق پیام و دستور حضرت سلام الله علیه تمامی اموال و جواهرات را بر آن شترها حمل نموده و آزادشان گذاشتیم و آن‏ها حرکت کردند و رفتند. و از آن شترها خبری نداشتیم تا آن که یک سال بعد، جهت ملاقات و زیارت امام علیه‏السلام به سامراء رفتیم و به منزل حضرت وارد شدیم.
و چون در محضر مبارک آن حضرت نشستیم، پس از احوال پرسی و مختصری صحبت، فرمود: آیا مایل هستید آن اموال و جواهراتی را که برای ما فرستاده‏اید، مشاهده کنید؟ عرضه داشتیم: بلی، لذا حضرت نظر ما را به گوشه‏ای از منزل خویش متوجه نمود، هنگامی که نظر افکندیم، تمامی آنچه را که فرستاده بودیم، تماماً موجود بود [1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الهداة: ج 3، ص 380، ح 50.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir