ریگ بیابان یا طلای سرخ

نوع اصطلاح :
عنوان :
ریگ بیابان یا طلای سرخ
مرحوم قطب الدین راوندی،طبرسی، ابن‏حمزه‏ی طوسی و برخی دیگر از بزرگان رضوان الله تعالی علیهم آورده‏اند:
یحیی بن زکریای خزاعی به نقل از ابوهاشم جعفری - یکی از اصحاب حدیث می‏باشد - حکایت کند: روزی از روزها به همراه حضرت ابوالحسن، امام علی هادی علیه‏السلام به بیرون شهر سامراء، جهت ملاقات با بعضی از طالبیین خارج گشتیم.
پس در بیابان ساعتهائی را ماندیم و برای حضرت فرشی را پهن کردند و امام علیه‏السلام روی آن نشست؛ و من نیز در نزدیکی آن حضرت نشستم و با یکدیگر مشغول سخن گفتن شدیم.
و من در بین صحبت‏ها و مذاکرات، اظهار داشتم: یا ابن‏رسول الله! همان طور که اطلاع دارید، من تهی دست هستم و زندگی خود و خانواده‏ام را به سختی سپری می کنم.
امام هادی علیه‏السلام همین که سخن مرا شنید، دست مبارک خود را به سمت جائی که نشسته بود، دراز نمود و مشتی از ریگ‏های بیابان را برداشت و به من داد و فرمود: ای ابوهاشم! با این مقدار، زندگی و معاش خود را بگذران که خداوند متعال بر تو توسعه و برکت در روزی، عطا گرداند. و سپس افزود: سعی کن که این موضوع، محرمانه و مخفی بماند و برای کسی بازگو و فاش نگردد. ابوهاشم گوید: چون آن ریگ‏ها را در جیب خود ریختم و هنگامی که به منزل بازگشتم، نگاهی به آن‏ها انداختم، پس دیدم که همچون طلای سرخ صیقل و جلا داده شده می‏درخشد. فردای آن روز یکی از آشنایان زرگر را به منزل آوردم تا آن ریگ‏ها را امتحان و آزمایش کند. همین که زرگر آن‏ها را مورد آزمایش قرار داد گفت: این‏ها از بهترین نوع طلای سرخ است که به این شکل در آمده است، آن‏ها را از کجا و چگونه به دست آورده ای؟!
در جواب، به او گفتم: این‏ها از قدیم الأیام نزد ما بوده است [1] .

پی نوشت ها:
[1] الخزایج و الجرایح: ج 2، ص 673، ح 3، اثبات الهداة: ج 3، ص 369، ح 31، مجموعة نفیسة: ص 233، اعلام الوری طبرسی: ج 2، ص 118، الثاقب فی المناقب: ص 532، ح 467، بحارالأنوار: ج 50، ص 138، ح 32.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir