هلاکت شعبده باز

نوع اصطلاح :
عنوان :
هلاکت شعبده باز
شعبده بازی از هند نزد متوکل آمد. متوکل به او گفت: اگر در مجلسی عمومی حضرت هادی علیه‏السلام را شرمنده کنی، هزار اشرفی ناب به تو جایزه می‏دهم.
شعبده باز گفت: سفره‏ی غذا را پهن کن و مقداری نان تازه‏ی نازک در سفره بگذار و مرا در کنار امام قرار بده. متوکل دستور او را اجرا کرد تا امام دست به طرف نان برد. در همان لحظه، شعبده باز کاری کرد که نان به جانب دیگر پرید. امام دست به طرف نان دیگر دراز کرد، باز آن نان به سوی دیگر پرید. حاضران خندیدند. ناگاه امام علیه‏السلام دست مبارکش را به صورت نقش شیری زد که بر روی پارچه متکایی بود و فرمود: «خذ عدو الله»؛ دشمن خدا را بگیر. در همان دم، آن عکس به شکل شیری درنده درآمد و شعبده باز را درید و همه‏ی بدنش را خورد، سپس به همان صورت نخستین خود در پارچه، برگشت. همه‏ی حاضران متحیر شدند. آن گاه متوکل از امام علیه‏السلام خواست تا شعبده باز را برگرداند. حضرت فرمود: «و الله لا تری بعدها؛ أتسلط أعداء الله علی أولیاء الله»؛ به خدا سوگند! او را پس از این نخواهی دید، آیا دشمنان خدا را بر دوستانش مسلط می‏کنی؟ حاضران مجلس را ترک کردند و دیگر شعبده باز را ندیدند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 50، ص 146.

منبع: آینه کمال، سیری گذرا در سیره امامان معصوم در عراق‏؛ اکبر دهقان؛ زائر آستانه مقدسه؛ چاپ اول تابستان 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir