نفرین امام هادی بر متوکل ملعون

نوع اصطلاح :
عنوان :
نفرین امام هادی بر متوکل ملعون
می‏گویند: زمانی متوکل لعین، فتح بن خاقان وزیر خود را خواست که او را اکرام نماید و منزلت او را نزد خود بر دیگران ظاهر گرداند و در حقیقت هدفش نقص شأن و سبک شمردن ارزش امام هادی علیه‏السلام بود و این امر را بهانه کرده بود، پس در روز بسیار گرمی با فتح بن خاقان سوار شد و حکم کرد که جمعی از امیران و علما و سادات و اشراف و اعیان در رکاب ایشان پیاده بروند و از جمله آنها امام نقی علیه‏السلام بود. زراقه، پرده‏دار متوکل می‏گوید: من در آن روز آن حضرت را مشاهده کردم که پیاده می‏رفت و خستگی زیادی می‏کشید و عرق از بدن مبارکش می‏ریخت.
من نزدیک رفتم و گفتم: «ای فرزند رسول خدا! شما چرا خود را خسته می‏فرمائید؟»
حضرت فرمود: «هدف آن لعین از این کارها، سبک کردن من است و لیکن حرمت بدن من نزد خدا کمتر از ناقه‏ی صالح پیامبر نیست.» به روایت دیگر فرمود: «یک ریزه‏ی ناخن من نزد حق تعالی از ناقه‏ی صالح و فرزندان او گرامی‏تر است.» وقتی به خانه برگشتم، این قصه را برای معلم فرزندان خود که گمان می‏کردم شیعه است نقل کردم. او مرا سوگند داد که: «تو مطمئن هستی که این سخن را از آن حضرت شنیدی؟!» من سوگند یاد کردم که شنیدم، پس گفت: «بدرستی که متوکل سه روز دیگر هلاک می‏شود، تو فکر کار خود بکن تا از جریان او آسیبی به تو نرسد.»
من گفتم: «از کجا فهمیدی؟» او گفت: «برای آنکه آن حضرت دروغ نمی‏گوید، حق تعالی در قصه‏ی قوم صالح فرموده است. «تمتعوا فی دارکم ثلاثة ایام» [1] و آنها بعد از پی کردن ناقه به سه روز هلاک شدند.»
من وقتی این سخن را از او شنیدم با خود فکر کردم که ممکن است که این سخن راست باشد، اگر احتیاطی در امور خود بکنم به من ضرری نخواهد داشت.
پس اموال خود را پراکنده کردم و انتظار انقضای سه روز را می‏کشیدم. چون روز سوم شد، منتصر فرزند متوکل با جمعی از ترکها و غلامان مخصوصش به مجلس آن لعین آمدند و او را پاره پاره کردند. بعد از مشاهده‏ی این حال، به امامت آن حضرت اعتقاد پیدا کردم و به خدمت ایشان رفتم و آنچه میان من و آن معلم گذشته بود را عرض نمودم.
امام هادی علیه‏السلام فرمود: «معلم راست گفت، من در آن روز بر او نفرین کردم و حق تعالی دعای مرا مستجاب گردانید.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره‏ی هود آیه‏ی 65 «یعنی: سه روز در خانه‏هایتان بهره‏مند گردید.».
[2] مهج الدعوات.

منبع: عجایب و معجزات شگفت‏انگیزی از امام هادی‏؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس؛ شمیم گل نرگس چاپ چهارم 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir