از گفتار و رفتار فتح قلانسی خبر داد

نوع اصطلاح :
عنوان :
از گفتار و رفتار فتح قلانسی خبر داد
مقبل دیلمی می‏گوید: در سامرا درب منزل خود نشسته بودم، امام هادی علیه‏السلام بر مرکب سوار بود به طرف منزل متوکل می‏رفت، فتح قلانسی که مدتی در خدمت امام هادی علیه‏السلام بود، آمد و در کنار من نشست و گفت: چهارصد درهم از مولایم طلب کارم اگر به من می‏داد از آن نفع می‏بردم.
به او گفتم: می‏خواهی با آن چه کاری انجام دهی؟ گفت: با دویست درهم پارچه خریداری کنم و کلاه بدوزم تا بفروشم و با دویست درهم آن مقداری خرما خریداری کنم و شراب بسازم! این را که به من گفت از او روی برگرداندم و با او سخن نگفتم، امام هادی علیه‏السلام که سخن وی را نشنیده بود تشریف آورد وقتی که چشمم به حضرت افتاد برای احترام وی برخاستم، تشریف برد مرکبش را در طویله بست و با حالت غضب که از چهره‏اش نمایان بود مرا خواست و فرمود: ای مقبل برو چهارصد درهم بیاور و به فتح ملعون بده و به او بگو: این حقت را بگیر و با دویست درهم آن پارچه بخر و در ارتباط با دویست درهم دیگر که می‏خواهی آن کار را انجام دهی از خدا بترس.
مقبل می‏گوید: چهارصد درهم را به فتح دادم و سخن حضرت را به او گفتم پس گریه کرد و گفت: به خدا سوگند از این پس شراب و مسکر نمی‏آشامم امامت می‏داند ما چه کاری انجام می‏دهیم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] دلائل الامامة، ص 417 و 418.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی‏؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir