خبر از گرفتاری محمد بن عبدالله قمی

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر از گرفتاری محمد بن عبدالله قمی
صاحب مدینة المعاجز از کتاب الهدایة الکبری نقل نموده که محمد بن عبدالله قمی گفته: هدیه‏هایی از قم به سامرا خدمت امام هادی علیه‏السلام حمل نمودم. وارد سامرا شدم، منزلی اجاره نمودم در پی فرصت بودم که خدمت حضرت شرفیاب شوم یا کسی را بیابم که آن هدیه‏ها را خدمتش ببرد اما برایم میسر نشد. در آن خانه‏ای که بودم پیرزنی بود از او تقاضا کردم زنی را پیدا کند که با او عقد ازدواج موقت نمایم. آن پیرزن پی خواسته‏ی من از منزل بیرون رفت. ناگهان شخصی درب منزل را به شدت کوبید، آمدم دیدم بچه‏ای است به او گفتم: چه کار داری؟ گفت: سید و مولایم امام علی النقی علیه‏السلام می‏فرماید: از احسان تو و آوردن هدیه‏ها تشکر می‏نماییم به شهر خودت برگرد و آن هدیه‏ها را نیز با خودت ببر، زنهار، زنهار که بیش از یک ساعت در سامرا بمانی که اگر مخالفت کردی و ماندی گرفتار می‏شوی مواظب خودت باش.
پیش خود گفتم: به خدا سوگند بیرون می‏روم و نمی‏مانم در این اثنا پیرزن برگشت و زنی را برای ازدواج موقت برای من آورده بود. عقد را خواندم و آن شب آنجا ماندم گفتم: فردا می‏روم. نیمه شب در منزل را با شدت کوبیدند پیرزن درب منزل رفت. ناگهان دیدم مأموران دولت و سربازان، مشعل و شمع به دست وارد خانه شدند به آن پیرزن گفتند: آن مرد و آن زن را از خانه‏ات بیرون کن. به خانه هجوم آوردند و من و آن زن را دستگیر کردند و آن هدیه‏ها و چیزهای دیگر که داشتم همه را غارت کردند مرا به زندان بردند شش ماه در سامرا زندان بودم پس از آن یک نفر از طرف امام هادی علیه‏السلام نزد من آمد و گفت: امام علیه‏السلام فرموده آن گرفتاری‏ای که من تو را از آن برحذر داشتم دامنگیرت شد امروز از زندان آزاد می‏شوی به شهر خودت برگرد. همان روز آزاد شدم پریشان حال بیرون آمدم تا به قم رسیدم دانستم گرفتاریم در اثر مخالفت با دستور حضرت بوده است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] مدینة المعاجز، ج 7، ص 529 و 530.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی‏؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir