خبر از آنچه در ذهن شاهویه بن عبدالله بود

نوع اصطلاح :
عنوان :
خبر از آنچه در ذهن شاهویه بن عبدالله بود
کتاب مشارق انوار الیقین از شاهویه بن عبدالله جلاب نقل نموده که گفت: از امام رضا علیه‏السلام در ارتباط با امامت امام محمدتقی علیه‏السلام خبری به من رسیده بود وقتی که امام جواد علیه‏السلام به شهادت رسید مضطرب شدم و متحیر ماندم و کاری از دستم برنمی‏آمد، و ترس داشتم که جریان را به علی بن محمد علیهماالسلام بنویسم پس نامه‏ای به حضرت نوشتم و از او تقاضای دعا کردم که از خداوند بخواهد گرفتاری که از جانب سلطان برای ما پیش آمده و غلامان ما را دستگیر کرده بود، رفع گردد. در جواب مرقوم فرموده بود: دعا کردم و غلامان به تو برگردانده شد. و در آخر نامه نوشته بود: می‏خواستی از امام بعد از امام محمدتقی علیه‏السلام بپرسی و از این جهت مضطرب بودی: (و ما کان الله لیضل قوما بعد اذ هداهم حتی یتبین لهم ما یتقون) [1] این گونه نیست که خدا گروهی را بعد از آنکه هدایتشان نمود گمراه نماید مگر اینکه برای آنان چیزهایی را که از آن می‏ترسند بیان نماید. امام تو بعد از من پسرم ابومحمد (امام حسن عسکری علیه‏السلام) است آنچه مردم به آن نیاز دارند نزد او یافت می‏شود تقدیم و تأخیر به اراده خدا بستگی دارد. (ما ننسخ من آیة أو ننسها نأت بخیر منها أو مثلها) [2] هیچ آیه‏ای را نسخ یا محو نکنیم مگر بهتر از آن یا مانند آن را می‏آوریم. چیزی را در نامه نوشتم که برای شخص خردمند کافی است. [3] . اشاره به این دارد وقتی که حضرت نوشت: امام بعد از من پسرم ابومحمد علیه‏السلام است شخص دانا می‏فهمد که امام فعلی خود حضرت است.

پی نوشت ها:
[1] توبه / 115.
[2] بقره / 106.
[3] مدینة المعاجز، ج 7، ص 502 و 503.

منبع: زندگانی عسکریین امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir