وساطت غیر مستقیم در رفع مشکل

نوع اصطلاح :
عنوان :
وساطت غیر مستقیم در رفع مشکل
مرحوم شیخ طوسی و برخی دیگر از بزرگان آورده‏اند: شخصی به نام ابوالحسن، محمد بن احمد به نقل از عمویش حکایت نماید: روزی از روزها به قصد دیدار و ملاقات حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام حرکت کردم و چون بر آن حضرت وارد شدم عرضه داشتم: خلیفه، سهمیه و جیره‏ی مرا به اتهام این که از اطرافیان و دوستان شما می‏باشم، قطع کرده‏اند.
پس چنانچه ممکن باشد، از او بخواهید که سهمیه مرا برگرداند، قبول می‏کند؛ و همانند گذشته کمک‏های خود را نسبت به پرداخت می‏نماید. حضرت در جواب فرمود: انشاءالله درست خواهد شد. پس به منزل خود بازگشتم و چون شب فرارسید، شخصی درب منزل آمد و دق الباب کرد، وقتی درب منزل را گشودم، دیدم که فتح بن خاقان - مأمور متوکل - ایستاده است، هنگامی که چشمش به من افتاد، گفت: در منزل خود چه می‏کنی؟ زود باش، که خلیفه تو را احضار کرده است، پس به همراهی او راهی دربار متوکل شدیم و چون بر او وارد شدیم دیدم نشسته است و منتظر من می‏باشد. پس همین که چشمش به من افتاد، اظهار داشت: ای ابوموسی! ما همیشه به یاد تو هستیم؛ لیکن تو ما را فراموش کرده‏ای، اکنون بگو که از ما چه طلب داری؟
گفتم: کمک‏های گوناگونی که تاکنون بر من می‏شده است، آن‏ها را قطع نموده‏اند؛ پس دستور داد که کمک‏ها و سهمیه‏ی من همانند سابق و بلکه چند برابر افزایش و پرداخت شود.
سپس از نزد خلیفه خداحافظی کرده و بیرون آمدیم؛ و به فتح بن خاقان گفتم: آیا علی بن محمد هادی علیهماالسلام امروز اینجا آمده است؟ اظهار داشت: خیر. گفتم: آیا نامه‏ای برای خلیفه نوشته است؟ پس جواب داد: خیر. بعد از آن، راهی منزل خویش گشتم و فتح بن خاقان نیز به دنبال من آمد و گفت: شکی ندارم که تو از حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام تقاضا کرده‏ای که برایت دعا نماید و دعای آن حضرت مستجاب شده است، پس خواهش می‏کنم که از او تقاضا کنی تا برای من نیز دعا نماید. هنگامی که به محضر مبارک امام هادی علیه‏السلام وارد شدم و سلام کردم، فرمود:ای ابوموسی! آیا مشکلت برطرف شد و خوشحال گردیدی؟
عرضه داشتم: بلی، یا ابن‏رسول الله! ای سرورم! به برکت دعای شما راضی و قانع شدم.
سپس حضرت نیز مرا مخاطب قرار داد و فرمود: همانا خداوند متعال نسبت به ما اهل بیت - عصمت و طهارت - آگاه است که ما در مشکلات به غیر از او رجوع نمی‏کنیم، همچنین در ناملایمات و گرفتاری‏ها فقط به او توکل و تکیه می‏نماییم، بنابراین هرگاه تقاضا و خواسته‏ای داشته باشیم خداوند متعال از روی لطف و تفضل مستجاب می‏نماید. بعد از آن، به حضرت عرضه داشتم: فتح بن خاقان به من التماس دعا گفت، که از شما تقاضا کنم تا برایش دعا نمائی.
امام علیه‏السلام فرمود: فتح در ظاهر با ما دوستی می‏نماید ولی در واقع از ما بیگانه است، ما برای کسی دعا می‏کنیم که خالص، تحت فرمان خداوند سبحان باشد و اقرار و اعتقاد به نبوت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم داشته؛ و نیز اعتراف به حقوق ما اهل بیت رسالت داشته باشد. سپس حضرت افزود: من برای تو دعا کردم و خداوند متعال آن را مستجاب گرداند. در پایان از آن حضرت، تقاضا کردم و عرضه داشتم: یا ابن‏رسول الله! چنانچه ممکن باشد، دعائی را به من تعلیم نما که هرگاه بخوانم، دعایم مستجاب شود؟ پس حضرت فرمود: این دعائی را که به تو تعلیم می‏دهم، من خود زیاد می‏خوانم و از خداوند متعال خواسته ام، که هر کس آن را بخواند ناامید نگردد: «یا عدتی عند العدد، و یا رجائی و المعتمد، و یا کهفی و السند، و یا واحد یا أحد، و یا قل هو الله أحد، أسألک اللهم بحق من خلقته من خلقک، و لم تجعل فی خلقک مثلهم أحداً، أن تصلی علیهم، و تفعل بی، کیت و کیت» [1] .

پی نوشت ها:
[1] أمالی شیخ طوسی: ج 1، ص 291، مدینة المعاجز: ج 7، ص 436، ح 2437، بحارالأنوار: ج 50، ص 127، ح 5.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir