حافظ حسین کربلائی تبریزی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حافظ حسین کربلائی تبریزی
درباره امام هادی علیه‏السلام می‏گوید:
«ذکر امام الأنام و السید الهمام، مبین الحلال و الحرام، غوث الوری، بدرالدجی، صاحب الجود و النعم و الأیادی، أبی‏الحسن علی بن محمد بن علی ابن موسی النقی الهادی علیهم الصلاة و السلام». «وی امام دهم از ائمه اثنی عشر است، کنیت شریفش ابوالحسن (رابع) است و لقب منیفش نقی و زکی و هادی و فقیه و امین و طیب..». «کان الهادی أبوالحسن علیه‏السلام متعبدا فقیها اماما عالما کاملا عاملا، و لما کثرت السعایة فی حقه عند المتوکل أشخصه المتوکل من المدینة الی بغداد ثم الی سر من رأی و اقره بها فقدمها و أقام بها عشرین سنة و تسعة أشهر الی أن توفی بها فی أیام المعتز...»

«ابوالقاسم بن ابی‏القاسم بغدادی» (م 944 هـ) روایت کرد از «زرافة» حاجب «متوکل» که گفت: مردی شعبده‏باز از هند پیش متوکل آمده و به حقه‏بازی مشغول بود او در کار خود بسیار چیره و وارد بود و حقه‏بازی مثل او ندیده بودند. متوکل به اینگونه چیزها علاقه عجیبی از خود نشان می‏داد خواست که امام علی نقی را در صحنه حاضر و خجل سازد، آن مرد را گفت که: اگر وی را خجل گردانی. تو را هزار دینار بدهم. پس آن شخص گفت تا نانهای سبک پختند و بر خوان نهادند و حضرت امام علی نقی را حاضر کردند و آن مرد را نیز حاضر کردند و بر پس پشت حضرت بالشی نهاده بودند که روی آن صورت شیری بود، و آن بازیگر بر دیگر جانب بالش نشست امام خواست نان برگیرد، آن مرد حرکتی کرد که نان از دسترس حضرت بپرید پس آن جماعت خندیدند، امام علیه‏السلام دست بر آن صورت شیر زد که بر بالش بود و فرمود: او را بگیر. آن صورت از بالش بیرون جست و آن مرد را فرو برده باز در آن وساده غائب شد به طریقی که بود آن قوم متحیر شدند، پس آن حضرت برخاست تا بیرون آید، متوکل اصرار بسیار کرد که می‏خواهم بنشینی و این مرد را باز آری. گفت: به خدای که بعد از این وی را نبینی، دشمنان خدای را بر اولیاء خدا مسلط می‏کنی؟! پس از نزدیک وی بیرون آمد، دیگر آن مرد را ندیدند، کرامت و خرق عادت وی زیاده از آن است که به تقریر و بیان گنجد. «و لیختم بالصلاة علی محمد و آله أجمعین الطاهرین» [1] .

پی نوشت ها:
[1] روضات الجنان، ج 2، ص 385 - 383.

منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ داود الهامی؛ مکتب اسلام چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir