پیش بینی مهم در آزادی از زندان

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیش بینی مهم در آزادی از زندان
مرحوم طبرسی، راوندی، اربلی، ابن‏شهرآشوب و برخی دیگر از بزرگان آورده‏اند:
یکی از اصحاب حضرت ابوالحسن، امام هادی صلوات الله علیه به نام محمد بن فرج رخجی حکایت کند: روزی امام علیه‏السلام برایم نامه‏ای را به این مضمون فرستاد:
ای محمد! مسائل و امور خود را بررسی کن و تجهیزات لازم را فراهم ساز. هر چه فکر کردم منظور امام علیه‏السلام چیست، متوجه نشدم تا آن که پس از گذشت چند روز، مأموری از طرف حکومت آمد و مرا به زندان برد و دست و پایم را با زنجیر بستند و تمام اموالم را ممنوع التصرف اعلام کردند. مدت هشت روز با چنان حالتی در زندان به سر بردم، تا این که نامه‏ای دیگر از آن حضرت در زندان به دستم رسید که در آن مرقوم فرموده بود: ای محمد! سعی کن در ضلع غربی زندان سکنی و منزل ننمائی. هنگامی که نامه را خواندم بسیار تعجب کردم و با خود گفتم: من در زندان هستم و امام علیه‏السلام برای من چنین مطلبی را می‏نویسد، در صورتی که سرنوشت من معلوم نیست. چون دو سه روزی از آمدن نامه‏ی حضرت گذشت، مأموری آمد و زنجیرهائی که بر دست و پای من بود باز کرد و مرا از زندان آزاد گردانید، بعد از آن، نامه‏ای برای امام هادی علیه‏السلام فرستادم تا از خداوند متعال درخواست نماید اموال و ثروتم را بازگردانند.
حضرت در جواب نامه‏ی من، مرقوم فرمود: به همین زودی اموال تو را به تو برمی گردانند و اگر هم آن‏ها را به تو ندهند، ضرر و زیانی به تو نخواهد رسید، چون تو از آن‏ها بهره‏ای نخواهی برد.
نوفلی - که راوی این حکایت است - گوید، هنوز محمد بن فرج به عسکر - یعنی سامراء - نرسیده بود که دستور آزادی کلیه‏ی اموالش صادر شد، ولی پیش از آن که نامه‏ی رفع ممنوعیت از اموال به دستش برسد مرگ او را ربائید و از دنیا رفت و طبق پیش بینی امام علیه‏السلام بهره‏ای از أموال خود نبرد [1] .

پی نوشت ها:
[1] اعلام الوری طبرسی: ج 2، ص 115، الخرایج و الجرائح: ج 2، ص 679، ح 9، مناقب ابن‏شهرآشوب: ج 4، ص 409، کشف الغمة: ج 2، ص 380، بحار: ج 50، ص 140، ح 25.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir