هدایت گمراه با سخنی کوتاه

نوع اصطلاح :
عنوان :
هدایت گمراه با سخنی کوتاه
مرحوم طبرسی، راوندی، ابن‏شهرآشوب، شیخ حر عاملی و برخی دیگر از بزرگان رضوان الله علیهم آورده‏اند: شخصی بود به نام جعفر بن قاسم هاشمی از أهالی بصره که از سران واقفیه به حساب می‏آمد. روزی حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام او را در یکی از کوچه‏های شهر سامراء دید، هنگامی که نزدیک یکدیگر مواجه شدند، حضرت به او اشاره کرد و فرمود:
تا چه مدتی در خواب هستی؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است که از خواب بیدار شوی؟ جعفر گوید: همین که امام علیه‏السلام چنین سخنی را با من مطرح نمود، ناگهان درون من تحولی به وجود آمد. پس از گذشت چند روزی، برای یکی از فرزندان خلیفه ناراحتی پیش آمد و نذر کرد که سفره‏ی ولیمه‏ای پهن کند و افراد را برای خوردن طعام دعوت نماید. امام هادی علیه‏السلام نیز در بین دعوت شدگان بود؛ و چون حضرت وارد مجلس شد تمام افراد به جهت عظمت و احترام او سکوت کرده و مجلس آرامش یافت. در آن مجلس جوانی حضور داشت که متلک گو و اهل مزاح و مسخره بازی بود، وقتی آن عظمت و جلال حضرت و سکوت مجلس را مشاهده کرد، مشغول شوخی و گفتن متلک (و جک) شد و افراد را می‏خندانید. حضرت به آن جوان خطاب کرد و فرمود: این چه کاری است که انجام می‏دهی؟ آیا با این روش شادمان هستی؟ حال آن که از یاد خداوند متعال غافل شده‏ای! تو بعد از سه روز دیگر در بین أهل قبور و مردگان دفن خواهی شد.
تمام افرادی که در مجلس حضور داشتند، مبهوت گشته و گفتند: این بهترین دلیل بر حقانیت اوست، باید صبر کنیم و ببینیم نتیجه چه خواهد شد. جوان با شنیدن این سخن از حرکات ناشایسته‏ی خود پشیمان شد و دست برداشت و افراد غذای خود را میل کردند. فردای آن روز جوان مریض شد و سپس مرد، روز سوم او را در قبرستان دفن کردند [1] .

پی نوشت ها:
[1] اعلام الوری طبرسی: ج 2، مناقب ابن‏شهرآشوب: ج 4، ص 401، الثاقب فی المناقب: ص 536، ح 474، اثبات الهداة: ج 3، ص 370، ح 35.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir