اسامی شروع شده با «د»

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسامی شروع شده با «د»
1 - «داوود بن ابی‏زید»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - برمی‏شمارد و می‏افزاید او ثقه، راستگو و متدین است. داوود کتاب‏هایی دارد که کشی و ابن‏الندیم آنها را نام برده‏اند. [1] .
2 - «داوود بن القاسم»: داوود بن القاسم جعفری کنیه‏اش ابوهاشم از اهالی بغداد بود و مردی جلیل‏القدر و صاحب موقعیت والا نزد ائمه بشمار می‏رفت. داوود امام رضا، امام جواد، حضرت هادی، امام حسن عسکری و امام عصر صاحب‏الزمان - علیهم‏السلام - را ملاقات کرده و شرف حضور آنان را داشت و از همه آنان احادیثی نقل کرده است و اشعار خوبی در مدح آنان دارد. او نزد خلیفه مورد احترام بود [2] و برقی او را از اصحاب امام جواد، امام هادی و امام حسن عسکری - علیهم‏السلام - نام می‏برد. [3] .
کشی می‏گوید: ابوعمرو می‏گوید: داوود از موقعیت خوبی نزد امام محمد تقی و امام علی نقی و امام حسن عسکری برخوردار بود. [4] .
3 - «داوود بن ساخنه صرمی»: شیخ و برقی او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام می‏برند [5] و نجاشی می‏گوید: داوود از امام رضا - علیه‏السلام - روایت می‏کرد و تا زمان امامت امام هادی عسکری - علیه‏السلام - بزیست و مسائلی از ایشان نقل نمود. [6] .

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 7، ص 121.
[2] معجم رجال الحدیث، ج 7، ص 121.
[3] رجال برقی.
[4] رجال کشی.
[5] رجال طوسی.
[6] رجال نجاشی.

منبع: زندگانی امام علی الهادی؛ باقر شریف قریشی؛ مترجم: سید حسن اسلامی؛ دفتر انتشارات اسلامی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir