اسامی شروع شده با «هـ»«ی»

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسامی شروع شده با «هـ»«ی»
1 - «یحیی بن ابی‏بکر رازی»: معروف به ضریر و شیخ او را با همین عنوان از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام می‏برد. [1] .
2 - «یحیی بن محمد»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - برمی‏شمارد [2] لیکن حال او مجهول و ناشناخته است.
3 - «یعقوب بن اسحاق»: نامش، یعقوب بن اسحاق ابویوسف دورقی اهوازی مشهور به ابن‏سکیت است و شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام می‏برد [3] او نزد امام جواد و امام هادی - علیهماالسلام - از احترام زیادی برخوردار بود و از خصیصین ایشان بشمار می‏رفت. همچنین او از امام جواد روایات و مسائلی نقل کرده است. [4] .
ابن‏سکیت پرچمدار عربیت، ادبیات، شعر، لغت و نحو بشمار می‏رفت و تألیفات متعددی از جمله: تهذیب‏الالفاظ و اصلاح‏المنطق از خود بجا گذاشت. ابن‏خلکان از یکی از علما چنین نقل می‏کند: کتابی در لغت بهتر از اصلاح‏المنطق از جسر (پل) بغداد نگذشته است. شک نیست که این کتاب سودمند و جامع بوده و بسیاری از لغات را گرد آورده است و در نوع خودش با این حجم بی‏نظیر است. گروهی به این کتاب پرداخته‏اند. وزیر مغربی آن را مختصر نموده و خطیب تبریزی به تنقیح و تهذیب این کتاب دست یازیده است. ابن‏خلکان به نقل از ابوالعباس المبرد می‏گوید: «کتابی بهتر از اصلاح‏المنطق ابن‏سکیت در میان مؤلفین بغداد ندیدم». و ثعلب می‏گوید: اصحاب ما اتفاق نظر دارند که پس از ابن‏اعرابی کسی آگاهتر از ابن‏سکیت در علم لغت یافت نشده است. [5] . متوکل او را به خاطر ولای اهل بیت و به جرم تشیع به شهادت رساند - که ما تفصیل آن را در فصول آینده بیان خواهیم کرد.
4 - «یعقوب بجلی»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - برمی‏شمارد [6] او امامی مجهول‏الحالی است.
5 - «یعقوب بن منقوش»: شیخ او را از اصحاب امام هادی و امام حسن عسکری - علیهماالسلام - نام می‏برد. [7] .
6 - «یعقوب بن یزید»: یعقوب بن یزید بن حماد انباری سلمی کاتب، کنیه‏اش ابویوسف است و شیخ او را از اصحاب ثقه‏ی امام هادی نام می‏برد [8] و می‏گوید: او دارای کتاب‏هایی از جمله: کتاب النوادر است [9] . نجاشی می‏گوید: یعقوب کاتب منتصر بود و از امام جواد - علیه‏السلام - روایت می‏کرد و به بغداد رفته در آن جا ساکن شد. او ثقه و راستگو است و کتابهایی به شرح زیر دارد: البداء، المسائل، نوادر الحج، و الطعن علی یونس» [10] .
صاحبان کنیه:
یاران امام هادی که با کنیه معروف شده‏اند عبارتند از:
7 - «ابوبکر فهکی»: او ابن‏ابی‏طیفور متطبب است و شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام می‏برد. [11] او از جمله کسانی است که نص بر امامت حضرت عسکری را روایت کرده است و می‏گوید: امام هادی - علیه‏السلام - برایم نوشت: «ابومحمد (حسن عسکری) فرزندم، ناصح‏ترین فرد از خاندان آل‏محمد و موثق‏ترین آنان است. او بزرگترین پسرم و جانشین پس از من است. امامت به او می‏رسد و احکام آن به عهده‏ی او است. هر چه از من می‏پرسی پس از من از او بپرس و هر چه را خواهانی او دارا است». [12] .
8 - «ابوالحسین بن هلال»: شیخ او را از اصحاب امام هادی برمی‏شمارد. [13] و علامه [14] و مجلسی [15] او را توثیق نموده‏اند.
9 - «ابوالحصین الحضینی»: شیخ او را از اصحاب امام هادی برمی‏شمارد و می‏افزاید او ثقه است و در اهواز ساکن شده بود. [16] .
10 - «ابوطاهر»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - برمی‏شمارد و می‏افزاید که او برادر محمد بن محمد می‏باشد. [17] .
11 - «ابوطاهر بن حمزة»: او ابوطاهر بن حمزة بن الیسع اشعری و شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - ثقه و اهل قم معرفی می‏کند. [18] .
12 - «ابوطاهر محمد»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام می‏برد. [19] .
13 - «ابوعبدالله المغازی»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام می‏برد و می‏افزاید که او غلوکننده است. [20] .
14 - «ابوعبدالله مکاری»: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - یاد می‏کند. [21] .
15 - «ابومحمد بن ابراهیم»: شیخ بدون کمترین اظهار نظری او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - یاد می‏کند و دیگر چیزی اضافه نمی‏کند. [22] .
16 - «ابویحیی جرجانی»: ابویحیی همان احمد بن داوود بن سعید فزاری است و از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - بشمار می‏رود. [23] . زنان: شیخ طوسی از زنانی که از امام هادی - علیه‏السلام - روایت کرده‏اند تنها یک بانو را نام می‏برد:
17 - «کلثوم الکرخیه: شیخ او را از اصحاب امام هادی - علیه‏السلام - نام می‏برد و می‏افزاید که عبدالرحمن الشعیری - ابوعبدالله، رحمن بن داوود بغدادی - از او روایت کرده است. [24] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال طوسی.
[3] رجال طوسی.
[4] تنقیح المقال، ج 3، ص 329.
[5] الکنی و الالقاب، ج 1، ص 314.
[6] رجال طوسی.
[7] رجال طوسی.
[8] رجال طوسی.
[9] فهرست طوسی.
[10] رجال نجاشی.
[11] رجال طوسی.
[12] اصول کافی.
[13] رجال طوسی.
[14] الخلاصه.
[15] الوجیزه.
[16] رجال طوسی.
[17] رجال طوسی.
[18] رجال طوسی.
[19] رجال طوسی.
[20] رجال طوسی.
[21] رجال طوسی.
[22] رجال طوسی.
[23] تنقیح المقال، ج 4، ص 39.
[24] رجال طوسی.

منبع: زندگانی امام علی الهادی؛ باقر شریف قریشی؛ مترجم: سید حسن اسلامی؛ دفتر انتشارات اسلامی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir