ابراهیم بن عبده نیشابوری

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابراهیم بن عبده نیشابوری
شیخ طوسی رحمه الله وی را از اصحاب امام هادی و امام عسکری علیهماالسلام به شمار آورده است. [1] و رجالی معروف کشی در کتابش نوشته‏هایی از امام عسکری علیه‏السلام نقل نموده که جلالت و عظمت ابراهیم به روشنی از آن استفاده می‏گردد:
1 - از بعض افراد ثقه از اهل نیشابور نقل نموده که امام عسکری علیه‏السلام به اسحاق بن اسماعیل نوشت:
ای اسحاق تو از طرف من قاصدی به سوی ابراهیم بن عبده - خدا او را توفیق دهد - به او برسان که به آنچه توسط محمد بن موسی نیشابوری به او نوشته‏ام عمل نماید و آن نامه را برای کسانی که نزد او هستند از همشهریانش قرائت نماید تا دیگر از من نپرسند و خدا را اطاعت نمایند و به او پناه برند و شیطان را از خود برانند و از او فرمان نبرند.
سلام و درود فراوان خدا بر ابراهیم بن عبده و بر تو ای اسحاق و بر همه دوستانم. خدا شما را توفیق ارزانی دارد. [2] .
2 - نامه‏ای دیگر را از امام عسکری علیه‏السلام نقل نموده که حضرت در آن نامه به شیعیان دستور داده که حقوق مالی خود را به ابراهیم بن عبده بدهند که او وکیل من است و باطل را ادعا نمی‏نماید. [3] .

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 250.
[2] همان، ص 250 - 253.
[3] همان، ص 253 و 254.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir