مرگ خلیفه ظالم بعد از سه روز

نوع اصطلاح :
عنوان :
مرگ خلیفه ظالم بعد از سه روز
حکام بنی العباس بسیار خودخواه و ریاست طلب بودند و برای دست یافتن به امیال نفسانی خود، از انجام هر کاری دریغ نمی‏ورزیدند و هر روز به نوعی حرکت می‏کردند، خصوصاً نسبت به بنی هاشم و ائمه‏ی اطهار علیهم‏السلام اذیت و آزارهای روحی و جسمی زیادی روا می‏داشتند.
متوکل که یکی از حکام جور و خلفاء بنی العباس بود و در زمان امامت حضرت ابوالحسن، امام هادی علیه‏السلام ریاست می‏کرد، برای آن که بنی هاشم را در جامعه، خوار و ذلیل جلوه دهد، روز عید فطردستور داد تا تمام افراد بنی هاشم با پای برهنه جلوی خلیفه (یعنی؛ شخص متوکل) همانند بردگان، پیاده راه بروند. و تصریح کرده بود بر این که حضرت ابوالحسن، عل بن محمد علیهماالسلام نیز باید همانند دیگر افراد بنی هاشم با پای برهنه حضور داشته باشد.
و چون حضرت ناراحتی داشت و نمی‏توانست روی پای خود بایستد، با تکیه بر یکی از دوستانش حضور یافت. بعد از آن عده‏ای از بنی هاشم به حضرت عرض کردند: آیا یک نفر مستجاب الدعوة در بین ما پیدا نمی‏شود تا با نفرین خود ما را از شر این طاغوت برهاند؟
امام هادی صلوات الله علیه فرمود: چرا، در این جامعه کسی هست که سر ناخنش از شتر حضرت صالح علیهماالسلام گرامی تر خواهد بود که فریادی کشید و خداوند به قوم حضرت صالح وعده‏ی حتمی داد که ستمگران بیش از سه روز باقی نخواهند ماند و روز سوم مؤمنین در أمان خواهند بود. راوی افزود: و روز سوم متوکل عباسی کشته شد و با هلاکت او مؤمنین و بنی هاشم در أمان و آسایش قرار گرفتند [1] .

پی نوشت ها:
[1] عیون المعجزات: ص 135، س 22، مدینة المعاجز: ج 7، ص 461، ح 2467.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir