حسن بن مسعود

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسن بن مسعود
مرحوم قزوینی او را در ردیف اصحاب امام هادی علیه‏السلام آورده و روایتی را از کتاب تحف العقول از وی نقل نموده و روایت این است:
حسن بن مسعود می‏گوید: خدمت ابوالحسن علی بن محمد علیهماالسلام شرفیاب شدم و این وقتی بود که روزگار با من به ستیز برخاسته بود. جریان از این قرار بود که یک سوار با من برخورد نمود، شانه‏ام صدمه دید و در جایی پر از جمعیت رفتم قسمتی از لباسم را پاره کردند گفتم: چه روز نحسی هستی خدا شرت را از من بردارد.
امام هادی علیه‏السلام به من فرمود: ای حسن تو که با ما رفت و آمد داری گناهت را به چیزی بار می‏کنی که گناهی مرتکب نشده است. حسن بن مسعود می‏گوید: به خود آمدم و متوجه اشتباهم شدم. به حضرت عرض کردم: ای مولای من از خدا آمرزش می‏طلبم. حضرت فرمود: ای حسن گناه روزها چیست؟ شما وقتی که به سزای کارهایتان رسیدید آنها را بدیمن قلمداد می‏کنید. عرض کردم: من از خدا طلب آمرزش می‏نمایم و این توبه من می‏باشد. حضرت فرمود: به خدا سوگند برای شما نفعی ندارد و خداوند شما را در برابر این که روزها را مذمت می‏نمایید در حالی که مذمتی متوجه آنها نیست عقوبت می‏نماید هم در دنیا و هم در آخرت. عرض کردم: می‏دانم ای مولای من. فرمود: بار دیگر چنین نگو و روزها را در حکم خدا مؤثر ندان. سپس فرمود:
«من أمن مکر الله و ألیم أخذه تکبر حتی یحل به قضاءه و نافذ أمره و من کان علی بینة من ربه هانت علیه مصائب الدنیا و لو قرض بالمقاریض و نشر بالمناشیر». [1] .
«کسی که خود را از عذاب دردناک خدا در امن و امان دانست و از اینکه خدا او را به خود واگذاشته ایمن گردید، تکبر ورزیده تا اینکه قضا و قدر خدا و غضب او ناگهان او را فراگیرد و کسی که خدا را شناخت گرفتاری‏های دنیا بر او آسان می‏گردد اگر چه با مقراض تکه تکه گردد و با اره قطعه قطعه شود».

پی نوشت ها:
[1] الامام الهادی من المهد الی اللحد، ص 227 و 228.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir