سعید الصغیر الحاجب

نوع اصطلاح :
عنوان :
سعید الصغیر الحاجب
مرحوم قزوینی وی را از اصحاب امام هادی علیه‏السلام به شمار آورده و جریان زیر را از او نقل نموده است. سعید صغیر حاجب و دربان گوید: نزد سعید بن صالح دربان متوکل که شیعه بود رفتم و به او گفتم: من از اصحاب تو شدم، یعنی شیعه شدم. به من گفت: هرگز! به او گفتم: به خدا سوگند شیعه شدم. گفت: به چه سبب مذهب تشیع را اختیار کردی؟ گفتم: متوکل به من دستور داد که به خانه امام علی النقی علیه‏السلام یورش برم و ببینم چه کاری انجام می‏دهد. این کار را انجام دادم وقتی به خانه حضرت وارد شدم دیدم نماز می‏خواند ماندم تا نمازش را تمام نمود سپس به من رو نمود و فرمود: ای سعید! متوکل از من دست برنمی‏دارد تا وقتی که قطعه قطعه گردد برو. و با دست مبارک به من اشاره کرد که خودت را از من پنهان نما با حالت ترس از نزد حضرت بیرون آمدم از هیبتش حالی به من دست داد که نمی‏توانم بیان نمایم.
وقتی که به خانه متوکل آمدم صدای ناله و فغان به گوشم رسید از جریان جویا شدم گفته شد: متوکل کشته شد. از آن وقت امامت امام هادی علیه‏السلام را پذیرفتم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الامام الهادی من المهد الی اللحد، ص 270 و 271.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir