صالح ابومقاتل دیلمی

نوع اصطلاح :
عنوان :
صالح ابومقاتل دیلمی
مرحوم نجاشی از احمد بن الحسین نقل نموده که صالح کتابی بزرگ در حدیث و کلام تألیف نموده و آن را «کتاب الاحتجاج» نامیده است. [1] .
مرحوم قزوینی فرموده: صالح حدیثی را از امام هادی علیه‏السلام نقل نموده است که در کتاب الاختصاص شیخ مفید و تاریخ قم ذکر شده و خالی از غموض نیست آن گاه نص حدیث را از اختصاص نقل نموده است که ترجمه آن چنین است:
علی بن محمد عسکری (امام هادی علیه‏السلام) از پدرش او از جدش او از امیرالمؤمنین علیهم‏السلام روایت کرده که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: شب معراج که به آسمان چهارم برده شدم به قبه‏ای از لؤلؤ نظر نمودم که دارای چهار رکن و چهار در از استبرق سبز بود. به جبرئیل گفتم: این قبه چیست که در آسمان چهارم بهتر از آن ندیدم؟ جبرئیل گفت: ای دوستم محمد صلی الله علیه و آله و سلم! این عکس شهری است که به آن قم گفته می‏شود. بندگان مؤمن خدا در آن جمع می‏شوند منتظر محمد صلی الله علیه و آله و سلم و شفاعت وی در روز قیامت و حساب می‏باشند، غم و اندوه و حزن و گرفتاری بر آنها وارد می‏شود.
راوی گوید: از امام علی النقی علیه‏السلام سؤال کردم: چه وقتی انتظار فرج و گشایش دارند؟ فرمود: وقتی که آب بر روی زمین ظاهر گردد. [2] . نویسنده: در کتاب الاختصاص این روایت را به نحو ارسال نقل نموده و به صالح یا کس دیگر نسبت نداده است. غامض بودن این حدیث برای من روشن نشد شاید غموض در این جمله باشد: «وقتی که آب بر روی زمین ظاهر گردد». این از احادیثی است که در فضیلت قم وارد شده و یکی از علایم گشایش شیعیان و ظهور حضرت صاحب الامر علیه‏السلام در آخر آن بیان شده است.

پی نوشت ها:
[1] معجم رجال الحدیث، ج 9، ص 52.
[2] الامام الهادی من المهد الی اللحد، ص 285؛ الاختصاص، ص 101.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir