صقر بن دلف

نوع اصطلاح :
عنوان :
صقر بن دلف
مرحوم قزوینی او را از اصحاب امام هادی علیه‏السلام ذکر نموده است و دو روایت را از وی نقل کرده است:
1 - صقر بن دلف می‏گوید: از علی بن محمد بن علی الرضا علیهم‏السلام شنیدم می‏فرمود:
«الامام بعدی الحسن و من بعد الحسن ابنه القائم الذی یملأ الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما». «امام بعد از من حسن (امام حسن عسکری علیه‏السلام) و بعد از حسن پسرش قائم است، آنکه زمین را پر از عدل و داد نماید همان گونه که پر از ستم و بیداد شده».
2 - و نیز صقر می‏گوید: شنیدم سیدم علی بن محمد بن علی الرضا علیهم‏السلام می‏فرمود:
«من کانت له الی الله حاجة فلیزر قبر جدی الرضا علیه‏السلام بطوس و هو علی غسل و لیصل عند رأسه رکعتین و لیسأل الله حاجته فی قنوته فانه یستجیب، ما لم یسأل فی مأتم أو قطیعة رحم و ان موضع قبره لبقعة من بقاع الجنة لا یزورها مومن الا أعتقه الله من النار و أحله الی دار القرار». [1] . «کسی که از خدای متعال حاجتی می‏خواهد پس زیارت نماید قبر جدم رضا علیه‏السلام را در طوس در حالی که غسل نموده باشد پس دو رکعت نماز نزد سر آن حضرت بخواند و از خدای سبحانه حاجت خود را در قنوت نمازش بخواهد که به اجابت خواهد رسید مادامی که مرگ کسی یا قطع رحمی را درخواست نکند، و همانا موضع قبر آن حضرت بقعه‏ای از زمین‏های بهشت است! هیچ مؤمنی آن را زیارت نمی‏کند مگر آنکه خدای منان او را از آتش آزاد نماید و وارد بهشت کند».

پی نوشت ها:
[1] الامام الهادی من المهد الی اللحد، ص 285؛ الاختصاص، ص 290.

منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir