تسلیم ودیعه‏های امامت به وصی خود

نوع اصطلاح :
عنوان :
تسلیم ودیعه‏های امامت به وصی خود
بعضی از مورخین و محدثین آورده‏اند: هنگامی که حضرت ابوالحسن، امام علی هادی صلوات الله و سلامه علیه توسط معتصم عباسی به وسیله‏ی زهر مسموم گشت: در بستر بیماری قرار رفت. فرزند خود - حضرت ابومحمد، امام حسن عسکری علیه‏السلام - را دعوت نمود و ودیعه‏های امامت و نیز آنچه را که از اوصیاء و پدران معصومش علیهم‏السلام یکی پس از دیگری به ارث برده بود، تحویل فرزند خویش داد؛ و بعد از آن او را به عنوان وصی و خلیفه‏ی بعد از خود معرفی نمود.
و سپس در سنین چهل و یک سالگی به فیض عظمی شهادت نایل آمد؛ و به اجداد طاهرین خود ملحق گردید. هنگامی که مردم شهر سامراء در جریان شهادت امام هادی علیه‏السلام قرار گرفتند، جمعیت عظیمی جهت تشییع جنازه‏ی مطهر و مقدس آن حضرت گرد هم جمع آمده بودند، همچنین وزراء و دیگر مسئولین حکومتی نیز در جمع مردم، آماده‏ی تشییع بودند.
در همین لحظات که مردم و مسئولین حکومتی در انتظار خروج جنازه‏ی حضرت از منزل بودند، ناگهان حضرت ابومحمد، امام حسن عسکری علیه‏السلام با پای برهنه، در حالی که پارچه‏ای سفید روی دوش خود انداخته بود از منزل خارج شد. وقتی مردم چشمشان به جمال نورانی حضرت افتاد، دیدند که قیافه و شمایل وی، از هر جهت شبیه به پدرش امام هادی صلوات الله علیهما می‏باشد، چون امام حسن عسکری علیه‏السلام با آن حالت از منزل خارج شد، تمام جمیعت به احترام آن حضرت سرپا، مودب ایستادند و سکوت عجیبی تمام جمعیت را فرا گرفت.
پس از گذشت لحظاتی، پیکر پاک و مقدس امام هادی علیه‏السلام را از منزل بیرون آوردند و در بین آن جمعیت انبوه قرار گرفت و تمامی افراد، بی‏اختیار مشغول گریه و سوگواری گردیدند.
و بعد از تشییع جنازه (که با شکوه خاصی انجام گرفت) پیکر مقدس و مطهر آن امام مظلوم سلام الله علیه را جهت دفن، به منزل خود حضرت بازگرداندند و در منزل شخصی آن حضرت - که خود وصیت کرده بود - دفن گردید. قابل ذکر است که امام حسن عسکری علیه‏السلام پیش از آن که از منزل خارج شود، بر جنازه‏ی مطهر پدر خود نماز خوانده بود [1] .

پی نوشت ها:
[1] اثبات الوصیة: ص 242 - 244، مستدرک الوسائل: ج 2، ص 456، ح 2457، الأنوار الهبیة: ص 298، ح 12.

منبع: چهل داستان و چهل حدیث از امام علی هادی؛ عبدالله صالحی؛ مهدی یار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir