ریان بن صلت

نوع اصطلاح :
عنوان :
ریان بن صلت
شیخ او را از اصحاب امام رضا علیه‏السلام و از اصحاب امام هادی علیه‏السلام شمرده و افزوده که او ثقه است [1] و کشی به سند خود از معمر بن خلاد روایت کرده می‏گوید: ریان بن صلت گفت: فضل بن سهل او را به یکی از نواحی خراسان فرستاد و گفت: دوست دارم که برایم از ابوالحسن علیه‏السلام اجازه ورود بگیری تا به خدمت آن حضرت شرفیاب شوم و سلام داده و خداحافظی کنم و مایلم از جامه‏های خودش یکی را بر من بپوشاند و از آن سکه‏هایی که به نام او زده‏اند، با دست خودش چیزی به من مرحمت کند. می‏گوید: به خدمت امام مشرف شدم، بی‏مقدمه به من فرمود: معمر! ریان کجاست آیا مایلی پیش ما بیاید و از جامه‏های خود بر او بپوشانیم و از آن درهمها به او بدهیم؟ می‏گوید: عرض کردم: سبحان الله!! به خدا سوگند او چیزی جز همین‏ها را از حضور شما نمی‏خواست، سپس فرمود: یا معمر! همانا مؤمن موفق است به او بگو، بیاید.
معمر می‏گوید: به او گفتم (وارد شو )، وارد شد و به امام علیه‏السلام سلام عرض کرد، آن گاه امام جامه‏ای از جامه‏هایش را طلبید و به او مرحمت کرد.
و چون از محضر امام بیرون شد، گفتم: امام چه چیز به تو مرحمت کرد، دستش را که باز کرد دیدیم سی درهم میان دستش است [2] این جریان دلیل بر ایمان و حسن عقیده ریان بن صلت می‏باشد.

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال کشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir