محمد بن حسن بن شمون بصری

نوع اصطلاح :
عنوان :
محمد بن حسن بن شمون بصری
شیخ او را در شمار اصحاب امام هادی علیه‏السلام آورده [1] ، و نجاشی می‏گوید: او واقفی مذهب بوده و سپس از غلات شده است، او جدا ضعیف و فاسد المذهب است، و احادیثی درباره مذهب وقف از قول او افزوده‏اند.
وی کتابهایی دارد از جمله کتاب «السنن و الآداب و مکارم الاخلاق» و «المعرفة» [2] کشی به سند خود از وی نقل کرده است که او گفت:
به خدمت ابومحمد علیه‏السلام نامه‏ای نوشتم و از تنگدستی خودم گله کردم و بعد با خودم گفتم، مگر ابوعبدالله علیه‏السلام نفرموده است:
«تنگدستی با محبت ما بهتر از بی‏نیازی با دشمن ماست و کشته شدن با ما بهتر از زندگی با دشمن ماست.»
جواب امام علیه‏السلام رسید، نوشته بود:
«خداوند عزوجل دوستان ما را وقتی که به گناهان آلوده می‏شوند با تنگدستی پاک می‏کند و گاهی از گناه زیاد آنها عفو می‏فرماید، و تو همان طوری که با خود اندیشیدی، چنان است که تنگدستی با ما بهتر از مالداری با دشمن ماست و ما پشتیبان کسانی هستیم که بر ما پناه آورند و روشنی بخشیم برای کسانی که از ما روشنی خواهند و باز دارنده و حافظیم هر کسی را که به ما چنگ زند، و هر که ما را دوست بدارد، در مقام والا و جایگاه اعلی با ما خواهد بود و هر کس از ما منحرف شود در دوزخ خواهد بود.» می‏گوید: ابوعبدالله فرمود: شما بر دشمنانتان گواهی می‏دهید که در دوزخند، اما دوستانتان را گواهی نمی‏دهید که در بهشتند، چیزی شما را مانع از آن نمی‏شود جز ضعف و سستی در عقیده [3] . بصری در صد و بیست سالگی از دنیا رفت، بعضی گفته‏اند که وی از هشتاد تن از اصحاب امام ابوعبدالله صادق علیه‏السلام روایت کرده است [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی.
[2] رجال نجاشی.
[3] رجال کشی.
[4] رجال نجاشی.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام هادی؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمدرضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا 1371.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir