درباره فرزندان امام هادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
درباره فرزندان امام هادی
عالم بزرگ شیخ مفید (ره) در ارشاد می‏نویسد: امام هادی علیه‏السلام دارای پنج فرزند (چهار پسر و یک دختر) بود که عبارتند از:
1 - امام حسن عسکری علیه‏السلام 2 - حسین 3 - محمد 4 - جعفر 5 - عایشه [1] در کتاب مناقب به جای عایشه «علیه» ذکر شده است.[2] .
مرقد حسین بن هادی علیه‏السلام در کنار مرقد مطهر پدرش در سامرا می‏باشد، مرقد مطهر محمد (معروف به سید محمد) بین کاظمین و سامرا، در هشت فرسخی سامرا دارای بارگاه عظیم و زیارتگاه شیعیان است.
ولی جعفر که به جعفر کذاب معروف گردید، فرزند ناخلف بود و بعد از پدر، به دروغ ادعای امامت کرد و موجب اختلاف شیعیان و مزاحمتهای بسیار دیگر شد.
روایت شده: امام هادی علیه‏السلام فرمود: «از پسرم جعفر دوری کنید، مثل او با من همانند مثل کنعان پسر نوح با نوح علیه‏السلام است.» و امام حسن عسکری علیه‏السلام فرمود: «مثل من و جعفر مانند هابیل و قابیل است، اگر کشتن من برای جعفر ممکن بود، مرا می‏کشت، ولی خداوند از او جلوگیری نمود.» [3] . از بررسیها به دست می‏آید علت انحراف بعضی از امامزادگان (به طور نادر) عواملی بود که عبارت است از: مادر ناباب، حسادت، جاه‏طلبی، پول‏پرستی و همنشین بد، خداوند همه‏ی ما را از عوامل خطر حفظ کند - آمین.
«پایان»

پی نوشت ها:
[1] ترجمه ارشاد مفید، ج 2، ص 300.
[2] مناقب آل ابی طالب ، ج 4 ، ص 402.
[3] جامع النورین، ص 316.

منبع: نگاهی بر زندگی امام هادی؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir