زنده کردن الاغ

نوع اصطلاح :
عنوان :
زنده کردن الاغ
و نیز طبرسی با سند از محمد بن سنان زاهری نقل می‏کند که گفت:
امام هادی علیه‏السلام به حج رفته بود، در برگشت به مدینه یک کرد خراسانی را دید که نزد الاغ مرده خود ایستاده، و گریه می‏کند و می‏گوید: بار سفرم را با چه حمل کنم؟
به امام علیه‏السلام که از آنجا عبور کرده بود گفتند: این خراسانی از موالیان شما خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله است، پس حضرت علیه‏السلام، به الاغ مرده نزدیک شد و فرمود: گاو بنی اسرائیل ارجمندتر از من در درگاه خدا نیست، برخی از آن را به مرده زدند و زنده شد. سپس با پای راست خود به الاغ مرده زد و فرمود: به اذن خدا برخیز، پس الاغ به حرکت درآمد و برخاست، و خراسانی [خوشحال شده] بار خود را بر آن نهاد و به مدینه آمد. و هر بار که حضرت علیه‏السلام [، از جایی] عبور می‏کرد، با انگشتان دست به او اشاره می‏کردند، و می‏گفتند: این کسی است که الاغ خراسانی را زنده کرد.


و قال أیضا:
حدثنی أبوالتحف المصری، یرفع الحدیث برجاله الی محمد بن سنان الزاهری قال: کان أبوالحسن علی بن محمد علیهماالسلام حاجا، و لما کان فی انصرافه الی المدینة وجد رجلا خراسانیا واقفا علی حمار له میت یبکی و یقول: علی ماذا أحمل رحلی؟
فاجتاز علیه‏السلام فقیل له: هذا الخراسانی من یتولاکم أهل البیت، فدنا علیه‏السلام من الحمار المیت، فقال: لم تکن بقرة بنی اسرائیل بأکرم علی الله منی، و قد ضربوا ببعضها المیت فعاش، ثم وکزه برجله الیمنی و قال: قم، باذن الله، فتحرک الحمار ثم قام، فوضع الخراسانی رحله الیه و أتی به الی المدینة، و کلما مر علیه‏السلام أشاروا الیه باصبعهم و قالوا: هذا الذی أحیی حمار الخراسانی [1] .

پی نوشت ها:
[1] عیون المعجزات: 131، بحارالأنوار 50: 185 ح 63، مدینة المعاجز 7: 459 ح 43.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir