نهی شدید امام هادی از همنشینی با گمراهان

نوع اصطلاح :
عنوان :
نهی شدید امام هادی از همنشینی با گمراهان
ابوهاشم جعفری، یکی از شاگردان و اصحاب برجسته امام رضا علیه‏السلام و امام هادی علیه‏السلام بود، روزی امام هادی علیه‏السلام او را دید و قاطعانه به او فرمود:
«چرا تو را می‏بینم که در نزد عبدالرحمن بن یعقوب هستی؟» (و با او همنشین می‏باشی). ابوهاشم: عبدالرحمان، دایی من است. امام: «عبدالرحمن درباره‏ی خدا، سخن نادرست می‏گوید و ذات پاک خدا را به صورت جسم و او را دارای نشانه‏های جسم توصیف می‏کند، یا با او همنشین شو و ما را واگذار و یا با ما باش و او را واگذار!». [1] . ابوهاشم: او هر چه می‏خواهد بگوید، به من چه زیانی می‏رساند، وقتی که من عقیده به گفتارش نداشته باشم؟
امام: آیا نمی‏ترسی که عذابی بر او فرود آید و آن عذاب، تو را نیز فراگیرد؟ آیا داستان آن شخصی را که خود از یاران موسی علیه‏السلام بود و پدرش از اصحاب فرعون بود نشنیده‏ای، آنجا که وقتی لشگر فرعون (در تعقیب سپاه موسی) به کنار دریا آمد، آن پسر، از لشگر موسی علیه‏السلام جدا شد و نزد پدر رفت تا با نصیحت کردن پدر، او را از فرعونیان جدا کند و به سوی موسی علیه‏السلام بیاورد، هنگامی که با پدرش ستیز می‏کرد و او را به راه هدایت دعوت می‏نمود، با هم کنار دریا آمدند، ناگهان عذاب الهی فرارسید و لشکر فرعون غرق شدند، آن پدر و پسر نیز که در کنار لشگر فرعون بودند، غرق شدند، خبر به موسی علیه‏السلام رسید (که پدر مستحق عذاب بود، پسر چرا؟)، موسی علیه‏السلام فرمود: هو فی رحمة الله، و لکن النقمة اذا نزلت لم یکن لها عمن قارب المذنب دفاع:
«آن پسر در رحمت خدا است، ولی وقتی که عذاب فرارسید، از آنکه نزدیک گنهکار است، دفاعی نشود.» [2] .


پی نوشت ها:
[1] فاما جلست معه و ترکتنا، و اما جلست معنا و ترکته؟.
[2] اصول کافی، ج 2، ص 374 و 375.

منبع: نگاهی بر زندگی امام هادی؛ محمد محمدی اشتهاردی؛ نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir