دعای قنوت امام هادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعای قنوت امام هادی
سید ابن‏طاووس می‏گوید: دعای امام هادی علیه‏السلام در قنوت این بوده است: [خدایا!] آبشخورهای کرامات تو، با عطایای فراوان تو لبریز است، و درهای مناجات تو برای کسی که آهنگ تو را دارد باز است، و گوشه چشم‏های پر مهرت برای کسی که به درگاهت تضرع [و زاری] دارد، پیوسته است، [خدایا!] هشیاری [و احتیاط]، مهار شده،
و اضطرار اوج گرفته، و اهل انتظار از بردباری باز مانده‏اند، تو ای خدا! در کمین مکاران هستی، خدایا! با اینکه [به ایشان] مهلت می‏دهی، رها نمی‏کنی، و پناهنده‏ی به تو ایمن است، و علاقه‏مند [و زاری کننده‏ی] به درگاه تو بهره‏مند است، و قصد کننده‏ی در [فضل و رحمت] تو، سالم [و بی‏آفت] است، خدایا! در دنیا کیفر ده آن را که به آیین سرکشی خود، پایبند، و با جهالتی که به سرانجام خود دارد، در ناسپاسی خود پایدار است، و حلم تو او را در نیل به خواسته‏اش به طمع انداخته است، از اینرو با رفتارهای ناخوشایند خود، به سوی اولیای تو شتاب می‏ورزد، و با دام‏های زشت خود به ایشان دست می‏یابد، و در هر جا که ایشان را بیابد آزارشان می‏دهد.
خدایا! شکنجه‏ی آنان را از مؤمنان بردار، و آن را آشکارا بر سر ظالمان بفرست، خدایا! عذاب را از پناهجویان بازدار، و بر سر خودخواهان ببار، خدایا! با یاری خود به کمک طرفداران حق بشتاب، و به شکست یاوران ظلم شتاب گیر، خدایا! سعادت شکرگزاری را روزیمان فرما، و پیروزی را ارزانیمان دار، و از بدی آغاز و انجام، و پیمان شکنی پناهمان بخش.

قال السید ابن‏طاوس:
کان دعائه علیه‏السلام فی قنوته: مناهل کراماتک بجزیل عطیاتک مترعة، و أبواب مناجاتک لمن أمک مشرعة، و عطوف لحظاتک لمن ضرع الیک غیر منقطعة، و قد ألجم الحذار، و اشتد الاضطرار، و عجز عن الاصطبار أهل الانتظار، و أنت اللهم بالمرصد من المکار،اللهم و غیر مهمل مع الامهال، و اللائذ بک آمن، و الراغب الیک غانم، و القاصد اللهم لبابک سالم، اللهم فعاجل من قد استن فی طغیانه، و استمر علی جهالته لعقباه فی کفرانه، و أطمعه حلمک عنه فی نیل ارادته، فهو یتسرع الی أولیائک بمکارهه، و یواصلهم بقبائح مراصده، و یقصدهم فی مظانهم بأذیته.
اللهم اکشف العذاب عن المؤمنین، وابعثه جهرة علی الظالمین، اللهم اکفف العذاب عن المستجیرین، و اصببه علی المغترین، اللهم بادر عصبة الحق بالعون، و بادر أعوان الظلم بالقصم، اللهم أسعدنا بالشکر، و امنحنا النصر، و أعذنا من سوء البداء و العاقبة و الختر [1] .

پی نوشت ها:
[1] مهج الدعوات: 60، بحارالأنوار 85: 226.

منبع: فرهنگ جامع سخنان امام هادی؛ تهیه و تدوین گروه حدیث پژوهشکده باقر العلوم؛ مترجم علی مؤیدی؛ نشر معروف چاپ اول دی 1384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir