دعای هنگام وداع امیرالمؤمنین

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعای هنگام وداع امیرالمؤمنین
از آن حضرت روایت شده که فرمود: هر گاه خواستی که قبر امیرمؤمنان را وداع گویی بگو:
سلام و رحمت و برکات الهی بر تو باد، تو را به خدا سپرده، و خواستار حفاظت او شده و بر تو سلام می‏فرستم، به خدا و به رسولان و به آنچه آوردند و به سوی آن خواندند و بر آن راهنمائی نمودند ایمان آوردیم، پس ما را از گواهان بشمار آورید.
خدایا! این زیارت را آخرین مرتبه از زیارت من از آن امام قرار مده، و اگر مرا قبل از زیارت دیگر میراندی، من در میان گواهان در هنگام مرگ شهادت می‏دهم به آنچه در زمان زندگیم به آن شهادت و گواهی می‏دادم، و گواهی می‏دهم که شما - و نام آنان را یکی بعد از دیگری می‏بری - پیشوایان من هستید، و گواهی می‏دهم که هر که آنان را به شهادت رسانید و با آنان جنگ نمود مشرک است، و هر که دانش آنان را رد نمود و گفتارشان را رد کرد در پائین مرتبه از جهنم قرار دارد. و گواهی می‏دهم که هر که با آنان جنگید دشمنان ما می‏باشد و ما از ایشان بیزاری می‏جوئیم، و آنان در گروه شیطان قرار دارند، و لعنت خدا و فرشتگان و تمامی مردم بر کسانی باد که آنان را کشتند و هر که در این امر با ایشان شریک شد و هر که از قتل آنان خرسند گردید.
خدایا! بعد از درود و سلام از تو می‏خواهم که بر محمد و خاندان محمد - و آنان را نام می‏بری - درود فرستی، و این زیارت را آخرین زیارت من قرار ندهی، و اگر چنین کردی مرا با این پیشوایانی که نام بردم محشور گردانی، خدایا قلبهایمان را برای فرمانبری و پندپذیری و محبت و نیکویی یاری نمودن و تسلیم بودن در مقابل آنان مطیع و رام گردان.


دعاؤه فی وداع امیرالمؤمنین
روی عن ابی‏الحسن علیه‏السلام قال: اذا اردت ان تودع قبر امیرالمؤمنین علیه‏السلام فقل:
السلام علیک و رحمة الله و برکاته، أستودعک الله و أسترعیک و اقرء علیک السلام، امنا بالله و بالرسل، و بما جاءت به و دعت الیه و دلت علیه، فاکتبنا مع الشاهدین.
اللهم لا تجعله اخر العهد من زیارتی ایاه، فان توفیتنی قبل ذلک فانی اشهد مع الشاهدین فی مماتی علی ما شهدت علیه فی حیاتی، اشهد انکم الائمة - و تسمیهم واحدا بعد واحد - و اشهد ان من قتلهم و حاربهم مشرکون، و من رد علیهم و رد علمهم فی اسفل درک من الجحیم.
و اشهد ان من حاربهم لنا اعداء و نحن منهم براء، و انهم حزب الشیطان و علی من قتلهم لعنة الله و الملائکة و الناس اجمعین، و من شرک فیهم و من سره قتلهم. اللهم انی اسألک بعد الصلاة و التسلیم ان تصلی علی محمد و ال محمد - و تسمیهم - و لا تجعله اخر العهد من زیارته، فان جعلته فاحشرنی مع هؤلاء المسمین الائمة، اللهم و ذلل قلوبنا لهم بالطاعة و المناصحة و المحبة، و حسن المؤازرة و التسلیم.

منبع: صحیفه امام هادی؛ جواد قیومی اصفهانی؛ دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چاپ اول 1381.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir