خطیب بزرگ بلد

نوع اصطلاح :
عنوان :
خطیب بزرگ بلد
در عراق روستایی است به نام خضر که بر ساحل فرات واقع شده و امروزه تابع استان المثنی است، در سال 1339 ق. در این روستا فرزندی از سلاله ی زهرا علیهاالسلام پا به عرصه ی گیتی گذاشت و به یاد بزرگ بانوی اسلام، جده سادات، حضرت فاطمه علیهم السلام عبدالزهرا ء نامیده شد. این فرزند فرات که بعد ها با نام علامه سید عبدالزهراء حسینی و بزرگ خطیب منبر عاشورا معروف شد مولود مبارکی بود که از خاندانی با فضیلت و با حسب و نسب سر برآورد، خاندان با اخلاصی که توسط زید شهید، فرزند امام سجاد علیه السلام نسبت به سادات حسینی می برند و امروزه در عراق و سوریه، به آل سمیه یا اخوة سمیه معروفند.
علامه حسینی محضر درس بزرگان چندی از دانشوران نامی و اندیشمندان شیعی را درک کرده و از فرات فضیلت آنها جان تشنه و جستجوگر خویش را سیراب کرده بود و افتخار شاگردی و ملازمت بسیاری از بزرگان از جمله: علامه سید کاظم حسینی؛ علامه شیخ محمدحسین کاشف الغطاء و... را داشته است.

منبع: گزیده سیمای سامرا سینای سه موسی؛ محمد صحتی سردرودی؛ نشر مشعر چاپ اول بهار 1388.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir