سوسن، مادر امام عسکری

نوع اصطلاح :
عنوان :
سوسن، مادر امام عسکری
این بانوی بزرگوار را با نامهای حدیثه و سلیل و حریبه و ریحانه و سوسن می نامیدند. وی از زنان بزرگ شیعه و در نهایت ورع و تقوا و عفاف و صلاح بوده است و از زنانی بود که اسمش در میان نایبان امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف آمده است.
پس از شهادت حضرت امام عسکری علیه السلام برخی از شیعیان از حضرت حکیمه دختر امام جواد علیه السلام می پرسند که ما در این موقعیت حساس به چه کسی مراجعه کنیم، جواب می دهد: مراجعه کنید به جده یعنی مادر امام حسن عسکری علیه السلام و این نهایت عظمت و شرافت و جلالت آن بزرگوار را می رساند و معلوم می شود که وی یکی از وسائط بین مردم و امام غایب علیه السلام بوده است. وی که تا زمان غیبت صغری زنده بوده در شهر سامرا رحلت کرده است و بنا به وصیت خویش در خانه ی خودش که اکنون آستانه ی قدس عسکریین علیهماالسلام در همانجا واقع است دفن شد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تاریخچه سامرا، ص 62؛ ریاحین الشریعه، ج 3، ص 24.

منبع: گزیده سیمای سامرا سینای سه موسی؛ محمد صحتی سردرودی؛ نشر مشعر چاپ اول بهار 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir