قادسیه و کوشک خاقانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
قادسیه و کوشک خاقانی
قادسیه روستای بزرگی است در نزدیکی سامرا که در گذشته و پیش از آن که معتصم عباسی، سامرای کنونی را آباد کند وجود داشته است.
و کوشک خاقانی را که امروزه بخشی از دیوارها و حصارهای آن پابرجاست نیز از قادسیه می دانند و قصری را که متوکل عباسی با بیست میلیون هزینه ساخت و به قصر بزکوار معروف است، در همین قادسیه واقع شده است. مرحوم ذبیح الله محلاتی می نویسد: «در همین مکان بود روز قادسیه در تاریخ رخ داد و جنگ میان مسلمانان و فارسها در سال 20 ق. تحقق یافت که از نظر برکت بیشترین برکت را برای مسلمانان داشت و از بزرگترین وقایع تاریخ مسلمین بود.» [1] .
در جنگ قادسیه که از طرف مسلمانان سعد بن وقاص و از آن طرف به فرماندهی رستم به وقوع پیوست، ارکان امپراتور ایران به لرزه ای سخت افتاد و عربهای مسلمان بر فارسهای عجم پیروز شدند و این همان نقطه ی عطفی بود که ایرانیان را از سلطه ی سیاه ساسانیان ستمگر رهانید.
به قول ملک الشعرای بهار:
گر چه عرب زد چون حرامی به ما
داد یکی دین گرامی به ما
گرچه زجور خلفا سوختیم
زآل علی، معرفت آموختیم

پی نوشت ها:
[1] مأثر الکبراء فی تاریخ سامرا، ج 1، ص 182، ما این سخن مرحوم محلاتی را در جای دیگری ندیدیم و برای ما جای تأمل است، چرا که قادسیه، نام چند مکان دیگر نیز در عراق هست، به نظر می رسد قادسیه معروف غیر از این مکان باشد.

منبع: گزیده سیمای سامرا سینای سه موسی؛ محمد صحتی سردرودی؛ نشر مشعر چاپ اول بهار 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir