شعرای سامرا

نوع اصطلاح :
عنوان :
شعرای سامرا
علاوه بر بزرگانی که ذکرشان پیش از این رفت، شاعران بزرگ و نامور زیادی در تاریخ به نام شعرای سامرا خوانده شده اند، مرحوم محلاتی یک جلد از تاریخ سامرا را مخصوص شاعران سامرا ساخته است که سوگمندانه چاپ نشده و به صورت نسخه های خطی نگهداری می شود که ما با همه تلاش به دست نیاوردیم، اما در جلد سوم که چاپ شده است می نویسد:
«شاعران امام هادی علیه السلام بسیارند که از آنهاست: عوفی؛ دیلمی؛ محمد بن اسماعیل فرزند صالح صمیری، معروف به صمیری قمی؛ حبیب بن اوس، مشهور به ابوتمام طایی، ابوالغوث اسلم بن مهموز منبجی؛ داود بن قاسم، معروف به ابو هاشم جعفری؛ یحیی بن عبدالحمید حمانی کوفی؛ و شاعر معروف سوسی (م. 243ق.) که بدین زودی ترجمه ی آنان در ضمن شعرای سامرا، به صورت تفصیلی می آید ان شاء الله تعالی» . [1] . و در جایی دیدم که مرحوم محلاتی، بزرگ شاعر شیعی، شیخ کاظم ازری را از شاعران سامرا شمرده است. شاعر بزرگی که قصیده ی بس مشهوری در مدح آل عدالت علیهم السلام دارد، این قصیده ی بلند، میان مردم با نام «ملحمه ی کبری» و «قرآن الشعر» شهرت یافته است، قصیده ای که مرحوم صاحب جواهر آرزو می کرد ای کاش ثواب این قصیده به جای ثواب جواهر الکلام در نامه اعمال او نوشته می شد! [2] .

پی نوشت ها:
[1] تاریخ سامرا، ج 3، ص 321.
[2] دائرة المعارف تشیع، ج 4، ص 36، ذیل عنوان تاریخ سامرا که تنها به یک جلد از آن نظر داشته و باقی را فراموش کرده و گویی خبری از 9 جلد دیگر نداشته اند.

منبع: گزیده سیمای سامرا سینای سه موسی؛ محمد صحتی سردرودی؛ نشر مشعر چاپ اول بهار 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir