وارکان البلاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
وارکان البلاد
«ارکان» جمع «رکن» به معنی عضو و جزءِ اصلی شی‏ء است.
«بلاد» جمع «بلد» به معنی شهر است.
ائمّه معصومین علیهم السلام رکن‏های اصلی شهر و همان‏گونه که در روایات اشاره شده پایه‏های زمین هستند. یعنی زمین و شهرها به وجود آنان پابرجا مانده‏اند.
عن مفضل عن ابی عبداللّه علیه السلام قال: «... جَعَلَهُمُ اللّهُ اَرْکانَ الاَرضِ اَنْ تَمیدَ بِاَهْلِها».[1] .
مفضل می‏گوید: امام صادق علیه السلام (درباره امامان معصوم) فرمود: خداوند ایشان را پایه‏های زمین قرار داده است تا زمین و ساکنانش را از اضطراب برهاند.
بنابراین ائمّه طاهرین علیهم السلام هم رکن معنوی شهرها هستند و هم پایه‏ها و ارکان ظاهری و مادی شهرها و زمین و آرامش زمین فقط به وجود ائمّه معصومین علیهم السلام صورت می‏گیرد. در «کامل الزیارات» از امام باقر علیه السلام زیارتی برای امیرالمؤمنین علیه السلام نقل شده که در قسمتی از آن به تمامی اهل بیت علیهم السلام خطاب کرده، می‏گوییم: «اَنْتُمْ اَهْلُ بَیتِ الرَّحْمَةِ وَ دَعائِمُ الدین وَ اَرْکانُ الاَرْضِ و الشَّجَرَةُ الطَیبَة».[2] . شما خاندانِ رحمتید و بنیان‏های دین و ارکان زمین و درخت پاک و طیبه هستید.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 196.
[2] کامل الزیارات، ص 102.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir