صلی الله علیه وآله ورحمة الله وبرکاته

نوع اصطلاح :
عنوان :
صلی الله علیه وآله ورحمة الله وبرکاته
زائر پس از نام پیامبر اعظم اسلام صلی الله علیه وآله بر آن حضرت و بر خاندان پاکش درود می‏فرستد. چرا که درود بر پیامبر صلی الله علیه وآله و اهل بیت او علیهم السلام را، نوری می‏داند که راه راست را در دنیا و صراط حق را در قیامت به او نمایان می‏سازد.
قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «الصَّلاةُ عَلی نُورٌ عَلی الصِّراطِ».[1] .
رسول اللّه صلی الله علیه وآله فرمودند: درود فرستادن بر من، نوری است بر روی صراط.
همچنین سنگین‏ترین عمل در قیامت، «صلوات فرستادن بر پیامبر صلی الله علیه وآله و اهل بیت ایشان علیهم السلام» است. قال الباقر او الصادق علیهما السلام: «اَثْقَلُ ما یوضَعُ فی المیزانِ یوم القیامَةِ الصَّلاةُ عَلی مُحمَّدٍ و عَلی اَهلِ بَیتِهِ».[2] .
امام باقر و یا امام صادق علیهما السلام فرمودند: سنگین‏ترین عملی که روز قیامت در ترازوی اعمال گذاشته می‏شود، درود بر محمّد و اهل بیت اوست.
با چنین عظمتی که درود بر پیامبر و آل او دارد، از فرصت‏ها باید نهایت استفاده را برد و هر کجا هستیم بر آنان درود نثار نماییم.
قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «حَیثُما کُنْتُم فصَلَّوا علی فَاِنَّ صَلاتَکُم تَبْلُغُنی».[3] .
پیامبر صلی الله علیه وآله فرمودند: هر کجا که باشید، بر من درود فرستید. زیرا درود شما به من می‏رسد.
و چه بهتر که درود کامل و تمام بر پیامبر فرستاده شود. هماهنگ با زین‏العابدین‏علیه السلام:
«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، صَلا َةً عَالِیةً عَلَی الصَّلَوَاتِ، مُشْرِفَةً فَوْقَ التَّحِیاتِ، صَلا َةً لَا ینْتَهِی أَمَدُهَا، وَ لَا ینْقَطِعُ عَدَدُهَا کَأَتَمِّ مَا مَضَی مِنْ صَلَوَاتِکَ عَلَی أَحَدٍ مِنْ أَوْلِیائِکَ».[4] .
خداوندا بر محمّد بنده خود و فرستاده‏ات و خاندان محمّد درود فرست، درودی بالای همه درودها و مشرف بر همه تحیت‏ها. درودی که مدّتش پایان نپذیرد و شماره‏اش قطع نگردد. مانند کامل‏ترین درودهایت که بر هر یک از اولیایت فرستاده شده.
برکت‏های خداوند عبارت است از «نعمت‏های ثابت و پایدار الهی» که بر دو گونه است: گاهی برکت‏ها، معنوی و باطنی هستند مانند ایمان به خداوند که برکت باطنی و معنوی است و وجود نبی مکرّم اسلام صلی الله علیه وآله کلید تمام برکت‏های معنوی می‏باشد. «اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ أَمِینِکَ عَلَی وَحْیکَ... إِمَامِ الرَّحْمَةِ، وَ قَائِدِ الْخَیرِ، وَ مِفْتَاحِ الْبَرَکَةِ».[5] .
خداوندا بر محمّد امین وحیت و پیشوای رحمت و رهبر خیر و کلید برکت درود فرست.
گاهی نیز برکت‏ها، امور ظاهری است. مانند باران و فزونی در مال و دارایی.
«وَ وَفِّرْ مَلَکَتِی بِالْبَرَکَةِ فِیهِ».[6] . و دارایی‏ام را با برکت، افزون ساز. فزونی در رزق و روزی نیز برکت مادی و ظاهری است. «وَ بَارِکْ لِی فِیما رَزَقْتَنِی وَ فِیما خَوَّلْتَنِی وَ فِیما أَنْعَمْتَ بِهِ عَلَی».[7] . و برایم در آنچه روزی‏ام نمودی و به من ارزانی داشته‏ای و به من نعمت داده‏ای، برکت ده.
البتّه گاهی رزق‏های الهی، امور معنوی نیز می‏باشند.

پی نوشت ها:
[1] کنزالعمال، ح 2149.
[2] بحارالانوار، ج 94، ص 49.
[3] کنزالعمال، ح 2147.
[4] صحیفه سجادیه، دعای 27، فراز 18.
[5] صحیفه سجادیه، دعای 2، فراز 3.
[6] صحیفه سجادیه، دعای 20، فراز 23.
[7] صحیفه سجادیه، دعای 22، فراز 5.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir