وصیت به همگان

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصیت به همگان
اجتهدو فی ان یکون زمانکم اربع ساعات: ساعة لمناجات الله، و ساعة لامر المعاش، و ساعة لمعاشرة الاخوان و الثقات الذین یعرفونکم عیوبکم و یخلصون لکم فی الباطن، و ساعة تخلون فیها للذاتکم فی غیر محرم و بهذه الساعة تقدرون علی الثلاث ساعات. لا تحدثوا انفسکم بفقر و لا بطول عمر فانه من حدث نفسه بالفقر بخل و من حدثها بطول العمر یحرص. اجعلوا لانفسکم حظاً من الدنیا باعطائها ما تشتهی من الحلال و ما لا یثلم المروة و ما لا سرف فیه و استعینوا بذلک علی امور الدین فانه روی: لیس منا من ترک دنیاه لدینه او ترک دینه لدنیاه [1] .

سعی کنید که وقت شما چهار ساعت (قسمت) باشد، ساعتی برای مناجات و عبادات خدا، و ساعتی (قسمتی) برای امور معاش، و ساعتی هم برای معاشرت با برادران و مردمان مورد اعتماد یعنی کسانی که عیوب شما را به شما می‏فهمانند و صمیمانه به شما اخلاص دارند، و ساعتی نیز برای درک لذت‏های حلال خلوت کنید و به وسیله‏ی همین قسمت از عمر (رفع خستگی کرده و) بر انجام وظائف آن سه ساعت دیگر توانائی پیدا می‏کنید.
به خودتان فقر و طول عمر را تلقین نکنید زیرا هر کس به خود تلقین فقر کند بخیل شود و آنکه آرزوی طول عمر کند حریص گردد. برای خودتان از دنیا آنچه خواهشی از حلال باشد و به مردانگی خلل وارد نیارد و اسراف حساب نشود بهره‏ای بگیرید و به وسیله‏ی آن بر انجام امور دین یاری جوئید زیرا روایت شده است که: از ما نیست آنکه دنیایش را برای دینش رها کند و یا دینش را به خاطر دنیا از دست دهد.

پی نوشت ها:
[1] تحف العقول.

منبع: حضرت موسی کاظم؛ فضل الله کمپانی؛ انتشارات مفید 1360.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir