تقسیم کارهای روزانه

نوع اصطلاح :
عنوان :
تقسیم کارهای روزانه
«اجتهدوا فی ان یکون زمانکم اربع ساعات: ساعة لمناجات الله، و ساعة لامر المعاش، و ساعة لمعاشرة الاخوان و الثقات الذین یعرفونکم عیوبکم و یخلصون لکم فی الباطن، و ساعة تخلون فیها للذاتکم فی غیر محرم و بهذه الساعة تقدرون علی ثلاث ساعات.» [1] .


بکوشید زمان و فرصتی را که در اختیار دارید به چهار بخش تقسیم کنید بخشی را به عبادت و ارتباط با خدا اختصاص دهید و بخشی را به تلاش و کوشش برای تأمین نیازمندی‏های زندگی. پاره‏ای دیگر از وقت خود را در معاشرت با برادران دینی و افراد مورد اعتماد خود که در دل ارادتمند شما هستند و عیب‏هایتان را به شما می‏شناسانند سپری کنید.
ساعتی را نیز به بهره‏گیری از لذت‏های حلال اختصاص دهید و (توجه داشته باشید که) در پرتو بهره‏گیری مطلوب از این بخش اخیر، در انجام سه بخش نخست موفق‏تر و توانمندتر خواهید بود.
امام (ع) در این رهنمود بسیار ارزنده به همه ابعاد و نیازهای فطری و غریزی بشر توجه کرده و پیروان خود را به اجرای دقیق آن توصیه نموده است. این سخن حکیمانه امام (ع) اولاً ما را به نظم در زندگی و برنامه‏ریزی دقیق در کارهای روزانه توصیه می‏کند، و ثانیاً لیست جامع و دستورالعمل کاملی از برنامه روزانه ما را در پیش رویمان قرار می‏دهد که اجرای دقیق آن، انسان را به سعادت و کمال می‏رساند.

پی نوشت ها:
[1] تحف العقول، ص 302.

منبع: زندگانی امام کاظم؛ علی رفیعی، سید محمد حسینی؛ پاییز 1374 ناشر: مؤسسه فیض کاشانی
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir