معرفی فاطمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
معرفی فاطمه
فاطمه دختر رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و ام‏الائمة برترین انسان بعد از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمؤمنین است. فاطمه علیهاالسلام برتر از پیامبران اوالوالعزم است. فاطمه برترین عترت، ریشه و پایه و اساس عترت است. در معرفی فردی این گونه جز زبان وحی گشوده نمی‏شود. تنها زبان وحی قادر به معرفی شخصیت و عظمت اندیشه و رفتار فاطمه علیهاالسلام می‏باشد.
عترت آل رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم هماره به مادری چون فاطمه علیهاالسلام افتخار نموده‏اند و از مناقب آن سخنی به زبان آورده‏اند. اینک زبان در کام موسی کاظم علیه‏السلام به معرفی فاطمه علیهاالسلام گشوده می‏شود و دو فضیلت از برتری‏های فاطمه علیهاالسلام را شفاف می‏کند. فاطمه لیلة القدر است، فاطمه صدیقه شهیده است، اما اللیلة ففاطمة علیهاالسلام [1] ، ان فاطمة صدیقة شهیدة. [2] .
الف: چگونه فاطمه لیلة القدر است؟ لیلة القدر که در بین شب‏های سال یک شب است، شب نزول برکات و قرآن است. لیلة القدر شب تقدیر مقدرات است. در آن شب مقدرات یک سال، تصمیم گیری می‏شود. در آن شب پرونده‏های یک سال مختومه می‏گردند. اینک یک انسان چگونه لیلة القدر می‏باشد. باید ویژگی‏های شب قدر را داشته باشد تا لیلة القدر باشد.
برخی اساتید در توضیح این مطلب اظهار می‏دارند، عترت، قرآن ناطق است. عترت همتای قرآن است. معارف و حقایق قرآن تمثل یافته در عترت است. بدن لحاظ فاطمه علیهاالسلام چون مادر و ریشه عترت است لیلة القدر می‏باشد. اگر لیلة القدر ظرف برای نزول قرآن می‏باشد، دامن فاطمه نیز ظرف فرود یازده تن از شاخص های عترت می باشد. یازده تن از امامان معصوم علیهم‏السلام و اسوه‏های عترت در دامن فاطمه علیهاالسلام نازل شده و فرود آمده‏اند. چگونه فاطمه لیلة القدر نباشد؟!
ب: در فرازی دیگر از گفتار فرزند فاطمه علیهاالسلام موسی بن جعفر علیه‏السلام، این گونه آمده است: ان فاطمة علیهاالسلام صدیقة شهیدة. [3] «فاطمه علیهاالسلام فردی راستگو و صدیق در تمام شؤون است. و فاطمه کسی است که مظلومانه به شهادت رسیده است».
شهادت فاطمه علیهاالسلام نشان از پایداری و دفاع وی از ارزش‏های الهی است. چرا دختر پیامبر اسلام بعد از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم شهید می شود؟ این شهادت در کدامین میدان نبرد نصیب فاطمه علیهاالسلام شده است؟! در مصاف با کفار و منافقین‏ در بدر و احد است، یا در خیبر و حنین؟! در دفاع از کدامین ارزش‏های الهی است که شهادت را نصیب فاطمه می‏نماید؟! امام کاظم علیه‏السلام بر شهادت و مظلومیت فاطمه گریه می‏کند. امام کاظم علیه‏السلام مادرش را از زبان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم این گونه معرفی می‏کند و این گونه برای مادر روضه می‏خواند: ان فاطمة بابها بابی و بیتها بیتی فمن هتکه فقد هتک حجاب الله. «رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در معرفی فاطمه علیهاالسلام فرمودند: خانه فاطمه خانه من است. در خانه فاطمه در خانه من است. هر کس آنجا را هتک کند حجاب خدا را پرده‏دری کرده و حرم الهی را هتک نموده است». آنگاه گریه طولانی نمودند، ثم بکی ابوالحسن طویلا قال هتک و الله حجاب الله هتک و الله حجاب الله هتک و الله حجاب الله. [4] سه بار تکرار کردند و به خدای سبحان سوگند یاد نمودند که حجاب الهی هتک شده و حرمت حریم الهی شکسته شد!

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی، باب مولد ابی الحسن موسی بن جعفر حدیث 4.
[2] اصول کافی، کتاب الحجة، باب مولد الزهراء علیهاالسلام، حدیث 2.
[3] همان.
[4] بحار، ج 22، ص 476، اعلام الهدایة، ج 9، ص 208.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ اول 1386.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir