مسجد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مسجد
مسجد که محل عبادت مسلمانان می‏باشد از احترام و اهمیت و فضیلت برتری بهره‏مند است. آثار دینی در مورد مسجد سخن فراوان دارند. از امام موسی بن جعفر علیه‏السلام در مورد پاکیزگی و تمیزی مسجد از زبان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم این گونه حدیث نقل شده: هر کس روز پنج شنبه یا شب جمعه مسجد را جارو کند و به مقداری خاک و زباله که اگر در چشم قرار گیرد، چسم را آزار می‏دهد از مسجد بیرون ببرد، خدا گناهان وی را می‏بخشد، عن ابی‏ابراهیم (موسی بن جعفر علیه‏السلام) قال قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: من کنس المسجد یوم الخمیس و لیلة الجمعة فاخرج منه من التراب ما یذر فی العین غفر الله له. [1] . این حدیث شریف از امام کاظم علیه‏السلام و نیز برخی احادیث دیگر را که در این راستا از حضرتش نقل شده است، بهانه قرار دادیم تا گفتاری فشرده در مورد فضیلت مسجد، تعمیر مسجد، احکام مسجد، آداب مسجد، دست آورد مسجد، مسجد و فرهنگ مورد پژوهش قرار دهیم. در این راستا برای این که گفتار کوتاه و در عین حال نسبتا جامعی مطرح شده باشد، از گفتار نورانی و عرشی دیگر معصومان نیز بهره خواهیم برد.

پی نوشت ها:
[1] تهذیب الاحکام، ج 1، باب فضل المساجد؛ وسائل، ج 3، ص 511؛ ثواب الاعمال، ص 56.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir