حرمت مسجد

نوع اصطلاح :
عنوان :
حرمت مسجد
در جواب این سؤال که چرا مسجد را باید تکریم و احترام نمود (؟) امام صادق علیه‏السلام پاسخ می‏دهند: چون مساجد خانه‏های خدا در روی زمین می‏باشند، لانها بیوت الله فی الارض. [1] نیز فرمود خوشا به حال آن کسی که در خانه خود وضو بسازد و مرا در خانه‏ام زیارت کند، طوبی لمن تطهر فی بیته و زارنی فی بیتی. [2] . مسجد از آن مقدار حرمت برخوردار است که حتی ریگ‏های آن تسبیح گوی خدای سبحان می‏باشند. از امام باقر علیه‏السلام روایت این گونه است که هر کس ریگ‏های مسجد (سابق صحن یا حتی شبستان مساجد پوشیده از ریگ و سنگ ریزه بوده است) را برده، باید به مسجد بازگرداند؛ زیرا آن ریگ‏ها تسبیح خدا می گویند، فانها تسبح. [3] . در مورد پاداش کسی که به سوی مسجد می‏رود، از امام صادق علیه‏السلام آمده است: من مشی الی المسجد لم یضع رجله علی رطب و لا یابس الا سبحت له الارض الی الارضین السابعة. [4] «هر کس به سوی مسجد برود پای خویش را به هیچ تر و خشکی نمی‏گذارد، جز آن که زمین تا زمین‏های هفتم وی را تسبیح می گویند.» نیز از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم این گونه روایت است که هر کس با مسجد انس بگیرد خدا با وی انس خواهد گرفت، من ألف المسجد ألفه الله. [5] .

پی نوشت ها:
[1] علل الشرایع، ج 2، ص 12.
[2] همان.
[3] همان.
[4] ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص 52.
[5] المحجة البیضاء، ج 1، ص 358.

منبع: امام کاظم الگوی زندگی؛ حبیب الله احمدی؛ فاطیما چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir