حماد بن عیسی جهنی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حماد بن عیسی جهنی
شیخ او را از اصحاب امام موسی بن جعفر علیهماالسلام به شمار آورده است [1] .
مرحوم نجاشی درباره وی فرموده: وی از کوفه است ولی ساکن بصره شده بود در حدیثش ثقه و بسیار راستگو بوده از امام صادق علیه‏السلام بیست حدیث روایت نموده. خود او گفته: هفتاد حدیث از امام صادق علیه‏السلام شنیدم ولی در اثر تردیدی که داشتم به روایت بیست حدیث اکتفا نمودم و از امام موسی بن جعفر علیهماالسلام روایت نقل نموده است و تا زمان امام رضا و امام جواد علیهماالسلام حدیث از وی نقل نشده. چند کتاب دارد و در سن نود و چند سالگی در سال 209 یا 208 در وادی قناة غرق شد [2] . شیخ نیز وی را توثیق نموده است، فرموده: بصری و ثقه است و دارای کتبی است [3] . و در کتاب «الغیبة» فرموده: حماد بن عیسی از واقفه بود و با دیدن معجزات از امام رضا علیه‏السلام از آن عقیده برگشت [4] .
و مرحوم کشی از عبیدی از حماد نقل کرده است: خدمت امام موسی بن جعفر علیهماالسلام شرفیاب شدم و عرض کردم: فدایت شوم! از خدا درخواست کن که خانه‏ای و همسری و پسری و خادمی و در هر سال حج روزی من نماید. حضرت فرمود: اللهم صل علی محمد و آل محمد خدایا خانه‏ای و همسری و پسری و خادمی و پنجاه حج روزی حماد بفرما! وقتی که فرمود: پنجاه حج دانستم که بیش از پنجاه بار حج نصیبم نمی‏گردد. الآن حج چهل و هشتمین من است و این خانه من است که می‏بینی و این همسر من است که از پشت پرده سخن مرا می‏شنود و این پسر من و این خادم من است، همه اینها روزی من شده است.
محمد بن عیسی عبیدی گوید: بعد از آن دو بار حج انجام داد پس از آن در معیت ابوالعباس نوفلی برای انجام حج پنجاه و یکم به راه افتاد وقتی که به میقات رسید رفت که غسل نماید سیل جاری شد و غرق گردید رحمة الله علیه [5] .
مرحوم کلینی با سند صحیح از او نقل نموده که مردی از اهل بصره خدمت امام موسی بن جعفر علیهماالسلام مشرف شد و عرض کرد: فدایت شوم با گروهی می‏نشینم که شطرنج‏بازی می‏نمایند من فقط نگاه می‏کنم و بازی نمی‏نمایم! حضرت فرمود: تو را با مجلسی که خدا به اهل آن مجلس نگاه نمی‏نماید چه کار؟ [6] .

پی نوشت ها:
[1] رجال‏طوسی، ص 346، شماره 1.
[2] رجال‏نجاشی، ص 103 و 104.
[3] رجال‏طوسی، ص 346.
[4] الغیبة، ص 47.
[5] معجم‏رجال‏الحدیث، ج 6، ص 227.
[6] کافی، ج 6، ص 437، ح 12.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir