مأموریت سری

نوع اصطلاح :
عنوان :
مأموریت سری
« علی بن یقطین » به طور سری « خمس » اموال خود را به حضور پیشوای هفتم می‏فرستاد و گاهی در شرایط سخت و خطرناک، اموالی را برای آن حضرت می‏فرستاد.
دو نفر از یاران او نقل می‏کنند:
« روزی علی بن یقطین ما را احضار کرد و اموال و نامه‏هایی به ما داد و گفت:
« دو مرکب سواری بخرید و از بیراهه بروید و این اموال و نامه‏ها را به موسی بن جعفر برسانید، و مراقب باشید که کسی از وضع شما آگاه نشود. »
این دو نفر گویند: به کوفه آمدیم و مرکب سواری خریدیم و توشه‏ی راه تهیه نمودیم و از بیراهه حرکت کردیم تا آن که به سرزمین « بطن الرمه » رسیدیم و چهارپایان را بستیم و برای آن‏ها علوفه گذاشتیم و برای صرف غذا نشستیم.
ناگهان سواری به همراه شخصی دیگر نمایان شد. چون نزدیک شد، دیدیم موسی بن جعفر است! از جا برخاستیم. سلام کردیم و اموال و نامه‏ها را تحویل دادیم. در این هنگام موسی بن جعفر نامه‏هایی را بیرون آورد و به ما داد و فرمود: « این‏ها جواب نامه‏های شماست. اکنون بازگردید ». گفتیم: « یابن رسول الله! غذا و توشه‏ی ما تمام شده است، اگر اجازه فرمایید به مدینه برویم تا هم مرقد رسول خدا را زیارت کنیم و هم توشه‏ی راه تهیه نماییم. » موسی بن جعفر فرمود: « آنچه از توشه‏ی شما باقی مانده بیاورید ». توشه را بیرون آوردیم و مقابل موسی بن جعفر قرار دادیم. حضرت با دست اعجاز، آن را زیر و رو کرد و فرمود: « این توشه، شما را تا کوفه می‏رساند ». موسی بن جعفر رفتن ما را به مدینه صلاح ندانست و فرمود:
« شما که به زیارت من آمده‏اید، در واقع پیامبر اکرم را زیارت کرده‏اید. اکنون سریعا در پناه خدا بازگردید ». [1] .

پی نوشت ها:
[1] شیخ طوسی، اختیار معرفة الرجال، تحقیق: حسن المصطفوی، مشهد، دانشکده‏ی الهیات و معارف اسلامی، ص 436 و 437.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی؛ 1382؛ نشر نبوغ
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir