صحبت کردن به زبان حبشی

نوع اصطلاح :
عنوان :
صحبت کردن به زبان حبشی
علی بن ابی حمزه می‏گوید: نزد امام کاظم علیه‏السلام نشسته بودیم که تعداد سی غلام که آنها را از حبشه برای حضرت خریده بودند، وارد شدند. یکی از آنها زیبا سخن می‏گفت و امام کاظم علیه‏السلام با زبان خودش جوابش را می‏گفت. از سخن گفتن امام کاظم علیه‏السلام خیلی متعجب شدند چون خیال می‏کردند که حضرت زبان آنها را نمی‏داند.
حضرت به آن غلام فرمود: «من به تو پولی می‏دهم و تو به هر یک از آنان، سی درهم بده.»
سپس از محضر امام کاظم علیه‏السلام خارج شدند در حالی که عده‏ای از آنان به هم می‏گفتند: «او به زبان ما، فصیح تر و بهتر از ما صحبت می‏کرد و این نعمتی است که خداوند بر ما ارزانی نموده است.» وقتی غلامان رفتند، من عرض کردم: «ای فرزند رسول خدا! من دیدم که شما به زبان آنها صحبت می‏کردید.» حضرت فرمود: «آری». عرض کردم: «چرا به یکی از آنها بیشتر توجه فرمودید و او را مأمور کاری کردید؟» فرمود: «آری به او گفتم تا با یارانش خوبی کند و به هر یک از آنان، ماهی سی درهم بدهد. وقتی آن غلام با من صحبت کرد، متوجه شدم که او از همه آنها داناتر است و چون بزرگ زاده بود، او را مسؤل آنها قرار دادم و سفارش آنها را به او نمودم. علاوه بر این او جوان صادقی بود.» سپس حضرت فرمود: «گویا تو از سخن گفتن من به زبان حبشی‏ها تعجب کرده‏ای؟» گفتم: «به خدا قسم آری.» حضرت فرمود: «تعجب نکن، آنچه را که بر تو پوشیده است و نمی‏دانی، شگفت آورتر است از آنچه که اکنون دیدی و شنیدی، و نسبت آن مثل قطره است بر دریا. اگر پرنده‏ای با منقار خود، قطره‏ای از دریا را بر دارد، آیا چیزی از آن کم می‏شود؟! امام مانند دریای بیکران است و شگفتی‏های آن بیشتر از عجایب دریاست و تمام شدنی نیست.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار ج 48.

منبع: حدیث اهل‏بیت: عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام کاظم؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس، شاکر چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir