صفوان بن یحیی بجلی

نوع اصطلاح :
عنوان :
صفوان بن یحیی بجلی
از اصحاب امام کاظم علیه‏السلام و اصحاب امام رضا و امام جواد علیهماالسلام است و از امام صادق علیه‏السلام نقل حدیث نموده و سی کتاب تألیف کرده است.
شیخ طوسی و نجاشی درباره وی گفته‏اند: کوفی ثقة ثقة عین. نزد امام رضا علیه‏السلام دارای منزلتی مهم بود. وکیل امام رضا و امام جواد علیهماالسلام بود. موثق‏ترین و عابدترین اهل زمان خویش بود. گرایش به مذهب واقفه پیدا نکرد هرچند عده‏ای از واقفه مال فراوانی را به او پیشنهاد کردند. با عبدالله بن جندب و علی بن نعمان رفیق بودند در خانه خدا با هم پیمان بستند که هر کدام زودتر از دنیا رفتند آنکه زنده ماند از جانب دیگری نماز بخواند و روزه بگیرد و حج انجام دهد و زکات بپردازد. عبدالله بن جندب و علی بن نعمان پیش از صفوان از دنیا رفتند و صفوان بعد از آنان تا در حیات بود روزی 150 رکعت نماز می‏خواند و سالی سه ماه روزه می‏گرفت و سه بار زکات می‏داد و از جانب آنها حج و سایر کارهای خیر انجام می‏داد. در معاصرین خود در عبادت و ورع مانند نداشت. سال 210 از دنیا رفت [1] . امام موسی بن جعفر علیهماالسلام درباره وی در حدیثی فرمود: برای دین شخص مسلمان خطری بدتر از حب ریاست نیست. خطر ریاست برای دین مسلمان بیشتر از این است که دو گرگ گرسنه در گله بی‏چوپان بیفتند، ولی صفوان ریاست را دوست ندارد [2] .

پی نوشت ها:
[1] رجال‏طوسی، ص 352، شماره 3؛ رجال نجاشی، ص 139 و 140؛ معجم‏رجال‏الحدیث، ج 9، ص 124 و 125.
[2] معجم‏رجال‏الحدیث، ج 9، ص 127.

منبع: زندگانی باب‏الحوائج حضرت موسی بن جعفر؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام چاپ اول 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir