به سجده افتادن در مقابل امام کاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
به سجده افتادن در مقابل امام کاظم
می‏گویند: هارون‏الرشید هر کسی را که به قتل امام کاظم علیه‏السلام مکلف می‏ساخت، آن شخص جرأت آن کار را نداشت. تا آنکه به عمال خود که در نواحی ملک فرنگ بودند، نوشت که: «جمعی را برای من بفرستید که خدا و رسول صلی الله علیه و اله و سلم را نشناسند، آنها را برای کاری می‏خواهم که مرا کمک کنند.»
پس آنها پنجاه نفر را برای او فرستادند، چون نزد آن ملعون آمدند، از ایشان پرسید: «خدای شما و پیغمبر شما کیست؟» گفتند: «ما خدا و پیغمبری نمی‏شناسیم.» پس ایشان را فرستاد به خانه‏ای که امام کاظم علیه‏السلام در آنجا بود و به آنها دستور داد که آن حضرت را به قتل برسانند. آن ملعون نیز روزنه خانه نگاه می‏کرد که چگونه امام علیه‏السلام را خواهند کشت. چون آنها داخل شدند و نظرشان بر امام کاظم علیه‏السلام افتاد، سلاحهای آنها از دستانشان افتاد و بندهای بدنشان شروع به لرزیدن کرد. بعد در مقابل حضرت به سجده افتادند و شروع به گریه نمودند. امام کاظم علیه‏السلام نیز دست بر ایشان می‏کشید و به زبان ایشان با آنها سخن می‏گفت. چون هارون‏الرشید آن حالت را مشاهده کرد، ترسید که فتنه‏ای بر پا شود، پس به وزیر خود گفت: «زود آنها را بیرون کن.» وقتی که آنها خواستند از محضر امام کاظم علیه‏السلام خارج شوند، پشت به جانب آن حضرت نکردند و از برای تعظیم آن جناب عقب عقب آمدند تا از خانه بیرون رفتند و نزد هارون نیامدند. سپس بر اسبان خود سوار شدند و بی‏آنکه اجازه‏ای از کسی بطلبند بسوی بلاد خود حرکت کردند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار 48.

منبع: حدیث اهل‏بیت: عجایب و معجزات شگفت انگیزی از امام کاظم؛ واحد تحقیقاتی گل نرگس، شاکر چاپ اول 1386.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir