راز دگرگونی دعای امام کاظم در زندان

نوع اصطلاح :
عنوان :
راز دگرگونی دعای امام کاظم در زندان
هنگامی که امام کاظم علیه‏السلام را، نخست به بصره در زندان عیسی بن جعفر زندانی کردند، فرازی از دعایش چنین بود: اللهم انک تعلم انی کنت اسئلک ان تفرغنی لعبادتک، اللهم و قد فعلت فلک الحمد: «خدایا! تو می‏دانی که من جای خلوتی را برای عبادت از تو خواسته بودم، و تو چنین جایی برایم آماده کردی، تو را سپاس می‏گویم و سپاس مخصوص تو است.» [1] .
ولی سختی زندان سندی بن شاهک به قدری شدید بود که دعای آن حضرت عوض شد و چنین به خدا عرض می‏کرد:
... یا مخلص الشجر من بین رمل و ماء وطین، یا مخلص النار من بین الحدید و الحجر، یا مخلص اللبن من بین فرث و دم، یا مخلص الولد من بین مشیمة و رحم، یا مخلص الروح من الاحشاء و الرحم، خلصنی من یدی هارون الرشید: «ای خداوندی که گیاه را از بین آب و گل و ریگ نجات می‏دهی! ای خدایی که آتش را از بین آهن و سنگ رهایی می‏بخشی، ای خدایی که شیر را از بین غذاهای هضم شده و خون خلاص می‏کنی. ای خدایی که نوزاد را از بین جفت و رحم نجات می‏دهی! ای خداوندی که روح را از میان حجابهای جهاز هاضمه، آزاد می‏سازی، مرا از دست هارون خلاص کن.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد مفید (ترجمه شده)، ج 2، ص 232.
[2] عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 94.

منبع: نگاهی بر زندگی امام کاظم؛ محمد محمدی اشتهاردی، نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir