آخرین سخن امام کاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
آخرین سخن امام کاظم
عالم بزرگ شیخ مفید (ره) در ارشاد، می‏نویسد: روایت شده؛ وقتی که لحظات آخر عمر امام کاظم علیه‏السلام فرارسید، به سندی بن شاهک (زندانبان) فرمود: «دوستی در بغداد دارم که از اهالی مدینه است، و خانه‏اش مجاور خانه عباس بن محمد در محل «مشرعة القصب» می‏باشد، او را حاضر کن تا سرپرستی غسل و کفن مرا بر عهده بگیرد.» و او انجام داد.
سندی بن شاهک می‏گوید: از امام کاظم (ع) خواستم، به من اجازه بدهد تا خودم او را کفن کنم. آن حضرت به من اجازه نداد، و فرمود: «ما خاندانی هستیم که مهریه زنانمان، و مخارج اولین حج ما، و کفن مردگان ما از مال پاک خودمان می‏باشد، و کفن من نزد خودم موجود است [1] و می‏خواهم عهده‏دار غسل و کفن و دفن من، فلان دوستم باشد.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] و این درس آموزنده از خاندان رسالت است، که مؤمنین کفن خود را قبل از مرگ از مال حلال خود، تهیه کرده و آماده سازند.
[2] ترجمه ارشاد مفید، ج 2، ص 236 - 235 - مطابق پاره‏ای از روایات حضرت رضا (ع) با طی الارض از مدینه به بغداد آمد و به طور ناشناس، جنازه مطهر پدر را غسل داد و کفن کرد و بر آن نماز خواند و به خاک سپرد. (اصول کافی، ج 1، ص 382 - 381) روایات و مبانی شیعه، این قول را تأیید می‏کند.

منبع: نگاهی بر زندگی امام کاظم؛ محمد محمدی اشتهاردی، نشر مطهر چاپ دوم بهار 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir