دوستدار ظالمان مباش

نوع اصطلاح :
عنوان :
دوستدار ظالمان مباش
صفوان بن مهران که با کرایه دادن شتران خود به افراد امرار معاش می‏کرد از شاگردان و یاران خاص امام کاظم علیه‏السلام بود. روزی خدمت حضرت علیه‏السلام مشرف گشت.
امام علیه‏السلام به او فرمود: « همه کارهایت نیک است جز یک کار! »
صفوان: « آن یک کار چیست؟ »
- شتران خود را به این مردک (هارون‏الرشید) کرایه داده‏ای.
- سوگند به خدا شترانم را برای کارهای ناشایسته و شکار و امور بیهوده و لغو کرایه نداده‏ام بلکه برای سفر حج کرایه داده‏ام و خودم عهده‏دار راندن شترها نشدم، بلکه آن‏ها را به غلامانم سپرده‏ام.
- آیا پول کرایه بر عهده دستگاه هارون است؟
- آری.
- آیا دوست داری هارونیان زنده بمانند تا کرایه تو پرداخت گردد؟
- آری.
امام علیه‏السلام فرمود: « من احب بقائهم فهو منهم و من کان منهم ورد النار. » « هر کس بقای آنان (ظالمان) را دوست بدارد، جزء آن‏ها است و کسی که جزء آن‏ها باشد، وارد شده در دوزخ خواهد بود. » صفوان گوید: « از خدمت امام علیه‏السلام خارج شدم و سریعا همه شترانم را فروختم تا دیگر بار به این گناه گرفتار نشوم. » هارون از ماجرا اطلاع یافت، پس مرا احضار کرد و گفت: « شنیده‏ام که شترانت را فروخته‏ای. »
- « آری. »
- « چرا؟ »
- « پیر شده‏ام و غلامان نیز پایبند کارهایم نیستند. »
هارون:« نه! نه! هرگز! من می‏دانم که به اشاره چه کسی این کار را کردی. تو به تقاضای موسی بن جعفر به این عمل تن دادی. » از روی تقیه گفتم: « مرا با موسی بن جعفر چه کار؟ » گفت: « دع هذا عنک. فو الله لو لا حسن صحبتک لقتلتک »
« از این حرف‏ها نزن. سوگند به خدا اگر سابقه رفاقت نیک من با تو نبود قطعا تو را می‏کشتم. » [1] .

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشیعه، شیخ حر عالی، ج 12، ص 131 و 132.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی، نبوغ چاپ دوم 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir