خدایا خلاصم کن

نوع اصطلاح :
عنوان :
خدایا خلاصم کن
هارون که از حالات فوق‏العاده معنوی امام کاظم علیه‏السلام در سختی زندان‏هایش به تنگ آمده بود، تصمیم گرفت تا آن حضرت را در مخوفترین و تاریکترین زندان‏ها تحت شکنجه قرار دهد. به همین خاطر امام معصوم علیه‏السلام را به « سندی بن شاهک » دژخیم یهودی خود سپرد. سختی زندان سندی بن شاهک به قدری شدید بود که طاقت را از کف امام علیه‏السلام ربود. فراز زیر که در زیارتنامه آن حضرت وارد شده گوشه‏ای از شدائد امام را در زندان سندی بن شاهک توصیف می‏کند:
« اللهم صل علی... المعذب فی قعر السجون، و ظلم المطامیر ذی الساق المرضوض بحلق القیود و الجنازة المنادی علیها بذل الاستخفاف... ». [1] . « خدایا! درود فرست بر آن امام مظلومی که ساق پای نازنینش بر اثر حلقه‏های زنجیر کوبیده شد و پس از شهادتش جنازه پاکش را با وضع ناشایست از زندان خارج نمودند... ». باری. از روایات استفاده می‏شود که امام موسی بن جعفر علیه‏السلام را در زندان و در میان سیاه چال‏ها شکنجه می‏دادند و غل و زنجیر آهنین به پای مبارکش بسته بودند. سختی زندان سندی بن شاهک به گونه‏ای بود که دعاهای آن حضرت عوض شد و با خدا چنین مناجات می‏فرمود: « ... یا مخلص الشجر من بین رمل و ماء و طین. یا مخلص النار من بین الحدید و الحجر. یا مخلص اللبن من بین فرث و دم. یا مخلص الولد من بین مشیمة و رحم. یا مخلص الروح من الأحشاء و الامعاء.
خلصنی من ید هارون الرشید. » [2] . « ای خداوندی که گیاه را از بین آب و گل و ریگ نجات می‏دهی. ای خداوندی که آتش را از بین آهن و سنگ، رهایی می‏بخشی. ای خداوندی که شیر را از بین غذاهای هضم شده و خون خلاص می‏کنی. ای خداوندی که بچه را از میان پرده رحم نجات می‏بخشی. ای خداوندی که روح را از میان و درون حجاب‏ها، خلاص می‏کنی. مرا از دست هارون‏الرشید خلاص کن. »

من جوان بودم و زنجیر گران پیرم کرد
گشته کاهیده تن و مانده به جا تصویرم‏

یا ز زندان برسان مرگ مرا یا الله!
یا خلاصم بکن از زیر غل و زنجیرم‏

در روایتی وارد شده که امام کاظم علیه‏السلام وصیت کرد تا او را با همان زنجیرهایی که در بدن داشت و در زندان به وسیله آن‏ها شکنجه می‏شد دفن کنند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] مصباح الزائر، سید بن طاووس، زیارت‏نامه امام کاظم علیه‏السلام -کبریت الأحمر، ص 176.
[2] عیون اخبار الرضا، صدوق، ج 1، ص 94.
[3] منتخب التواریخ، طریحی، ص 517.

منبع: کرامات و مقامات عرفانی امام موسی بن جعفر؛ سید علی حسینی قمی، نبوغ چاپ دوم 1382.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir