حافظ أبی‏بکر احمد بن علی الخطیب البغدادی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حافظ أبی‏بکر احمد بن علی الخطیب البغدادی
فقیه، محدث، مورخ و ادیب و از مشاهیر حفاظ و فقها می‏باشد(متوفی 463 ه) و تألیفات او را بعضیها در حدود صد کتاب نوشته‏اند که مشهورترین آنها «تاریخ بغداد» است. وی درباره امام موسی کاظم علیه‏السلام می‏نویسد: «کان موسی بن جعفر یدعی العبد الصالح من عبادته و اجتهاده روی اصحابنا انه دخل مسجد رسول الله صلی الله علیه و آله فسجد سجدة فی اول اللیل، و سمع و هو یقول فی سجوده: عظم الذنب من عندی فلیحسن العفو عندک. یا أهل التقوی و یا أهل المغفرة. فجعل یرددها حتی اصبح و کان سخیا کریما، و کان یبلغه عن الرجل انه یؤذیه فیبعث الیه بصرة فیها ألف دینار و کان یصر الصرر ثلاثمائة دینار و اربعمأة دینار و مأتی دینار ثم یقسمها بالمدینة و کان مثل صرر موسی بن جعفر علیه‏السلام إذا جاءت الإنسان الصرة فقد استغنی» [1] . «موسی بن جعفر به جهت کثرت عبادت و اجتهادش «عبدصالح» نامیده می‏شد. اصحاب ما روایت کردند که او اول شب داخل مسجد رسول خدا شد و به سجده رفت و شنیده شد که در سجده می‏گفت: عظم الذنب من عندی فلیحسن العفو عندک..» به این ذکر چندان مداومت فرمود که سپیده صبح بر دمید. او سخاوتمند و بزرگوار بود و کسی که با وی بدی می‏کرد، کیسه هزار دینار برایش می‏فرستاد و کیسه‏ها را 300 دینار؛ 400 دینار؛ و 200 دینار بسته‏بندی می‏کرد و در میان فقرای مدینه تقسیم می‏نمود. و میان مردم معروف بود که اگر کیسه‏ای از آن حضرت به کسی برسد، او دیگر فقیر و تنگدستی را پشت سر می‏گذارد».

پی نوشت ها:
[1] تاریخ بغداد، ج 13، ص 27 - 28.

منبع: امامان اهل‏بیت در گفتار اهل سنت؛ تحقیق و نگارش داود الهامی؛ مکتب اسلام چاپ اول پاییز 1377.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir